Haber

“21 belirtiden en az biri varsa nöroloji uzmanına başvurun” uyarısı

Türk Nöroloji Derneği Lideri Prof. Dr. Mehmet Akif Topçuoğlu, el-ayak uyuşukluğu, yutma-çiğneme zahmeti, istemsiz kas kasılması, el titremesi, huzursuz bacaklar, unutkanlık, konuşma bozukluğu, baş dönmesi, baş ağrısı, uyku sorunu, dalma, sıçrama yahut istemsiz kasılmanın içinde olduğu 21 ana belirtiden biri yahut birkaçını taşıyanların kesinlikle nöroloji uzmanına başvurması gerektiğini bildirdi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Kolu Lideri da olan Topçuoğlu, Belek’te bir otelde dün başlayan 58. Ulusal Nöroloji Kongresi kapsamında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Kongrenin ana temasının, “Nörolojik Yoğun Bakım” olarak belirlendiğini ifade eden Topçuoğlu, kongrede inme, Multipl Skleroz (MS), Parkinson, Alzheimer, migren, ALS ve SMA gibi tüm nörolojik hastalıklarda güncel gelişmelerin ele alınacağını kaydetti.

Topçuoğlu, Türkiye’de bilhassa son 20 yılda sıhhat hizmetlerinde yaşanan gelişmelerin hayat mühletini de uzattığını vurguladı.

“Yaşam süresinin uzaması, aynı zamanda neredeyse ‘endemi’ düzeyine çıkan nörolojik hastalık sıklık artışını da beraberinde getiriyor.” diyen Prof. Dr. Mehmet Akif Topçuoğlu, Global Hastalık Yükü çalışmasının datalarına nazaran, Türkiye’de 1,5 milyon inme, yaklaşık 1 milyon demans, 400 bin civarında epilepsi hastası bulunduğunu söyledi.

Prof. Dr. Topçuoğlu, “Parkinson hastalarının sayısı ise 100 bini geçti. Hepsinin sıklığının arttığını görüyoruz.” dedi.

Bu hastalıklar açısından erken teşhis, teşhis ve tedavinin büyük kıymet taşıdığına işaret eden Mehmet Akif Topçuoğlu, bu nedenle toplumda farkındalık oluşturulması için “Beyin sağlığı: Herkes için” temasıyla Türkiye’nin birçok noktasında bilgilendirici çalışmalar yürüttüklerini aktardı.

Prof. Dr. Topçuoğlu, nörolojik ağır bakımların, akut ağır inme, anevrizma kanaması, baş travması, epilepsi nöbeti, omurilik yaralanmaları, beyin ödemi, baş içi basınç artışı, beyin ve zarlarının iltihabi ve enfeksiyon hastalıkları, kas yahut hudut hastalıklarına bağlı teneffüs yetmezliği üzere hastalıkların tedavisine odaklandığını, bu ünitelerde yapılan müdahalelerin beynin korunması önceliğine dayandığını anlattı.

Nörolojik ağır bakımlara ait dünyanın saygın hakemli bilimsel mecmualarından “JAMA Neurology”de 1 Ekim’de yeni bir çalışmanın yayımlandığını bildiren Topçuoğlu, şu bilgileri paylaştı:

“Genel ağır bakıma kıyasla, nörolojik ağır bakımda yatan ve akut beyin hasarı bulunan 55 bin 792 hastanın incelendiği meta tahlilde, nöroyoğun bakım ünitelerindeki hastaların sağ kalma ihtimalinin yüzde 17 daha fazla olduğu belirlendi. Bu çok yüksek bir oran. Ayrıyeten nöroyoğun bakım ünitelerinde âlâ işlevsel durumda taburcu olma talihi yüzde 17 daha fazla. Bunun nedeni işin başında başta nörolog yahut nöroşirurjiyenlerin olması ve takımın nörolojik hastalıklardaki tecrübesini yansıtma kabiliyetidir.”

Topçuoğlu, Türkiye’de nöroloji uzmanlık eğitiminin süresinin, nöroloji yoğun bakım eğitimlerinin de alınabilmesi amacıyla 4 yıldan 5 yıla çıkarıldığını anımsatarak, nöroloji uzmanlık eğitimi kadrolarının hazırlıksız ve plansız artırılmaması gerektiğini söyledi.

“21 belirtiye dikkat edin”

Türk Nöroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Akif Topçuoğlu, nörolojik hastalık riskinin azaltılmasında beyin sağlığını korumanın önemine de değinerek, bu hastalıkların tedavisi ve takibinin mutlaka nöroloji uzmanlarınca yapılması gerektiğini vurguladı.

Prof. Dr. Topçuoğlu, nörolojik hastalık riskine karşı dikkat edilmesi gereken belirtiler konusunda da şu uyarılarda bulundu:

“21 ana şikayetin biri yahut birkaçını taşıyanlara kesinlikle nöroloji uzmanına başvurmalarını öneriyoruz. Bunlar, el-ayak uyuşukluğu, yutma-çiğneme zahmeti, istemsiz kas kasılması, el titremesi, huzursuz bacaklar, unutkanlık, konuşma bozukluğu, baş dönmesi, baş ağrısı, bayılma, çift görme, kolda-bacakta güçsüzlük, dengesizlik, yürüyememe, felç, yüzde kayma, uyku sorunu, dalma, sıçrama yahut istemsiz kasılma, düşme ve ani görme kaybı.”

Toplantıda, Türk Nöroloji Derneği Lider Yardımcısı Prof. Dr. Murat Terzi, Genel Sekreteri Prof. Dr. Demet Özbabalık, Saymanı Prof. Dr. İbrahim Öztura ile İdare Şurası Üyeleri Prof. Dr. Kayıhan Uluç ve Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Onur Keskin de nörolojik hastalıklara ait bilgileri paylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu