Haber

ABD Dışişleri Bakanlığı Nijer’deki darbe girişimini kınadı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Nijer’de Cumhurbaşkanlığı Muhafızları unsurlarının gerçekleştirdiği darbe girişimini kınadı ve Cumhurbaşkanı Mohamed Bazoum’u desteklediklerini açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Nijer’deki gelişmelerden “derin endişe duyduklarını” belirten Patel, “Demokratik olarak seçilmiş Cumhurbaşkanı Bazoum’u güçlü bir şekilde destekliyoruz. İktidarı ele geçirmeye ve anayasal düzeni bozmaya yönelik her türlü girişimi en güçlü şekilde kınıyoruz.” ifadesini kullandı.

Ülkedeki askeri hareketliliği yakından takip ettiklerini vurgulayan Patel, “Nijer’deki vatandaşlarımızı uyardık” dedi. söz konusu.

Ülkedeki ABD Büyükelçiliği’nin tüm resmi personel ve aile bireyleri için “tam sorumlulukla hareket ettiği” bilgisini paylaşan Patel, “Ancak bu olaylar gelişmeye devam ediyor. Bu nedenle vatandaşlarımıza gereksiz hareketlerini sınırlamalarını ve kalmalarını açıkça tavsiye ediyoruz. bir sonraki duyuruya kadar tehlikeli alanlardan uzak durun. Biz yaptık.” ifadesini kullandı.

Nijer’de Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayına bağlı unsurlar sabah saatlerinde darbe girişiminde bulunarak Başkan Bazoum’u Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gözaltına aldı.

haberfelahiye.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu