Haber

ABD’nin Hawaii eyaletinde çıkan yangında 36 kişi hayatını kaybetti.

ABD’nin Hawaii eyaletine bağlı Maui Adası’ndaki ormanlık alanda çıkan yangınlarda 36 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı, çok sayıda mülk zarar gördü.

Hawaii’nin Maui Adası’nda üç büyük yangın devam ediyor.

Yerel basına açıklama yapan yetkililer, çıkan yangınlarda 36 kişinin yaşamını yitirdiğini, hastanelerin yangından etkilenenlerle “dolu” olduğunu belirtti.

Yetkililer, “Yangınla mücadele çalışmaları devam ederken, Lahaina kasabasında çıkan yangın nedeniyle toplam 36 kişi hayatını kaybetti. Şu an için başka bir detay yok.” kelimeler kullanıldı.

Yetkililer, arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini ve sahil güvenlik ekiplerinin alevlerden kaçmak için suya atlayan 2’si çocuk 14 kişiyi kurtardığını bildirdi.

Lahaina neredeyse tamamen yandı

Maui Belediye Başkanı Richard Bissen Jr düzenlediği basın toplantısında, birçok ev ve işyerinin yangınlar nedeniyle tamamen yandığını ve limandaki teknelerin “önemli ölçüde hasar gördüğünü” söyledi. Bissen Jr, Maui’deki hasarın gerçek boyutunu belirlemenin hala zor olduğunu ve ölü sayısındaki artıştan endişe duyduklarını kaydetti.

Eyaletin ABD’li senatörlerinden Brian Schatz da sosyal medyadan yaptığı açıklamada, yangınların yol açtığı yıkımın büyük bölümünün tarihi Lahaina kasabasında meydana geldiğini ve kasabanın “neredeyse tamamen yandığını” söyledi.

Hawaii Ulaştırma Departmanı Direktörü Ed Sniffen düzenlediği basın toplantısında 11.000’den fazla kişinin Maui’den uçakla tahliye edildiğini söyledi.

Biden, yangınla mücadele için orduyu görevlendirdi

ABD Başkanı Joe Biden, Maui’deki orman yangınlarıyla mücadele emri verdi.

Biden, Sahil Güvenlik ve Donanmanın arama kurtarma çalışmalarını desteklediğini, Donanmanın ise yangınlarla mücadele için “Kara Şahin” tipi helikopterler sağladığını bildirdi.

adilcevazajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu