Haber

Adana’da 2 aylık bebeklerinin ölümüyle ilgili anne ve babaya dava açıldı.

Adana’da 2 aylık bebeklerinin ölü bulunmasının ardından tutuklanan anne ve baba hakkında “taksirle kasten öldürme” suçundan 25 yıla kadar hapis istemiyle dava açılırken, baba mahkemede şunları söyledi: ” Bebeğin öldüğünü anlayınca üzerini battaniyeyle örttüm. İki gün boyunca bebekle aynı evde kaldık.” Bebek kokmaya başlayınca kokmasın diye siyah bir poşete koyduk.” Sözleri tüylerimi diken diken etti.

İstiklal İlçesi’ndeki evlerinde 2 aylık kız çocuğunun ölümüyle ilgili olarak 10 Nisan’da tutuklanan anne Ayşegül Talay ve 17 Nisan’da tutuklanan baba Suat Talay hakkında savcılık tarafından soruşturma başlatıldı. Merkez Seyhan ilçesinin inşaatı 27 Mart’ta tamamlandı.

Savcılık tarafından hazırlanan ve Adana 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, Adana Adli Tıp Grup Başkanlığı tarafından yapılan otopsi sonucunda kız çocuğunun yorgana sarılmış halde bulunduğu, bebeğin ise cesedinin bulunduğu belirtildi. yorgandan ayrıldığında doku hasar görmüştü.

Ayşegül Talay’ın aile hekimi FD ise görgü tanığı şunları söyledi: “Bebek doğduktan bir hafta sonra anneyle telefonda konuştum. Ayşegül Talay’dan bebeğini getirmesini istedim. Bebekten topuk kanı aldım. Muayene sırasında Bebekte gelişme geriliği ve bakım eksikliği tespit ettim.Bu durumu İlçeye bildirdim Sağlık Müdürlüğü’ne bildirdim.2 hafta sonra İlçe Sağlık Müdürlüğü’nden bebeğin topuk kanının tekrar alınmasını istemelerinin ardından Ayşegül Talay’ı aradım. Birçok kez telefonlara cevap vermedi ve bebeği getirmedi.” iddianamede yer aldı.

İddianamede, anne Talay, Adana Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’ndeki heyet tarafından hazırlanan raporda, “sanığın suç tarihi itibarıyla herhangi bir akıl hastalığı bulunmadığı ve cezai sorumluluğu tam olduğu belirtildi. “

“Bebeğin öldüğünü anlayınca onu battaniyeyle örttüm.”

Bebeğin babası Suat Talay, iddianamedeki ifadesinde şunları kaydetti:

“Bebeği aile sağlığı merkezine götürdüğümüzde doktor, çocuğun zayıfladığını ve banyo yapması gerektiğini söyledi. Eve döndüğümüzde, bebek bezini kirlettikten sonra eşimle birlikte bebeğin vücudunu yıkadık. Bebeğimi emzirmesi için eşimin yanına götürdüm. Yorgun olduğum için yere serilen yorganın üzerinde uyudum. Sabah 06.00 sıralarında eşim, ‘Çocuğa ne oldu?’ diye sormasının ardından uyandım. “Çocuğun yerde cenin pozisyonunda olduğunu gördüm. Elektrikli sobaya olan mesafeyi tam hatırlamıyorum. Bebeği kucağıma aldığımda sert olduğunu fark ettim. Daha sonra yapay vermeye çalıştım. Bebeğe nefes alıyordu ama bebek nefes alamıyordu. Bebeğin öldüğünü anlayınca üzerini battaniyeyle örttüm. İki gün boyunca bebekle aynı evde kaldık. Bebek kokmaya başlayınca kokmaması için siyah bir poşete koyuyoruz. Olayı kimseye anlatmadık. Daha sonra Ayşegül’le birlikte evden çıktık. Eve döndüğümüzde Ayşegül’le tartıştım ve evden kaçtım.”

Sanıklara 25 yıla kadar hapis cezası istendi

İddianamede, sanık anne ve babanın işbirliği içinde hareket ederek taksirle bebeğin ölümüne neden olduğu kaydedildi ve şu ifadelere yer verildi:

“Bebek aile sağlığı merkezine götürüldüğünde bebekte gelişme geriliği ve bakım eksikliği olduğu belirlendi, bu durum İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne bildirildi ve 2 hafta sonra İlçe Sağlık Müdürlüğü’nden müdahale istendi. Bebeğin topuk kanı nedeniyle aile hekimi anne Ayşegül Talay’ı defalarca aradı ancak Talay bir şey söylemedi.Sanıkların telefonlara cevap vermediği ve bebeği aile sağlığı merkezine götürmediği belirlendi. bebeğin elektrikli sobanın yanında yıkandıktan sonra uzun süre orada kalması, anne ve babanın bebeğin elektrikli sobanın önünde uzun süre kalmasının bebeğin sağlığı açısından tehlike oluşturacağını bilecek durumda olması Sağlık, hayatın normal akışı ve genel genel Anne Ayşegül Talay’ın yaşam deneyimlerinde ‘bebeğin uyanmadığı için uyuduğunu zannettiğini’ açıklamasının gerçeği yansıtmadığını, akıl ve mantığa uymadığını, sanıklar Bebeğin öldüğünü anladıktan sonra hiçbir yere gitmemişler, bebeği çantaya koymuşlar, sanıklar bebeğe bakma yükümlülüklerini yerine getirmeyerek ihmalkar davranmışlar. “Bebeğin ölümüne sebep oldukları anlaşıldı.”

İddianamede, sanıklar hakkında ‘taksirle kasten adam öldürme’ suçundan 20 yıldan 25 yıla kadar hapis cezası istendi.

Tutuklu sanıkların duruşmasına önümüzdeki günlerde Adana 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlanacak. – ADANA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu