Haber

Avusturya, NATO’nun Irak’taki eğitim misyonuna 10 asker gönderecek

Avusturya’nın bu ülkede istikrarın sağlanması, terör ve düzensiz göçle mücadele gibi alanlarda katkı sağlamak üzere NATO’nun Irak’taki Eğitim ve Danışmanlık Misyonuna (NMI) 10 asker göndereceği bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, tarafsız ve NATO üyesi olmayan Avusturya’nın Irak’a 10 asker göndereceği belirtildi.

Irak’ın bölgede istikrarın sağlanmasında kilit rol oynadığına işaret edilerek, bu ülkenin güvenliğinin Avrupa ve Avusturya’yı doğrudan etkilediği vurgulandı.

Avusturya’nın bu ülkeye yönelik insani ve diplomatik çabalarının NATO’nun Eğitim ve Danışmanlık Misyonuna katılımımızla Iraklı müttefiklerimizin teröre, göç nedenlerine ve sistematik olmayan göçe karşı yürütecekleri çabalara zemin oluşturacağız.” .

Avusturya Bağdat’ta büyükelçilik açacak

Açıklamada, Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg’in bu yıl sonuna kadar Irak’a resmi bir ziyaret gerçekleştireceği ve Bağdat’taki Avusturya Büyükelçiliği’nin açılışını yapacağı paylaşıldı.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra tarafsızlık ilkesini benimseyen Avusturya, herhangi bir askeri ittifakın üyesi veya askeri çatışmalarda doğrudan taraf olmuyor.

Ancak Avusturya ordusu, 1994 yılında kurulan “Barış İçin İttifak” adlı NATO girişiminde çeşitli görevlerde bulundu.

Irak’taki NATO Misyonuna asker göndermek için 22 Haziran’da bir meclis toplantısı yapılacak. Burada alınacak karar sonucunda askerler Irak’a gidebilecek.

golmarmarahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu