Haber

Büyükçekmece’de Otizmli Öğrenciyi Döven Öğretmen Tutuklandı

Büyükçekmece’de özel bir eğitim ve rehabilitasyon merkezinde akademik eğitimi olmayan bir öğretmenin otizmli öğrenciyi dövdüğü iddia edildi. Oğlunun vücudundaki morlukları gören anne durumu polise bildirirken, gözaltına alınan öğretmenin tutuklandığı öğrenildi.

Geçtiğimiz günlerde Büyükçekmece’de özel bir eğitim ve rehabilitasyon merkezinde akademik eğitim almadığı belirtilen bir öğretmenin otizmli öğrencisi Kadir. A.’yı dövdüğü iddia edildi. Olay, Kadir A.’nın okuldan eve döndüğünde annesine “Öğretmenim beni dövdü” demesi üzerine meydana geldi. Anne Telli A., oğlunun vücudundaki morlukları görünce durumu polise bildirdi. Konuyla ilgili soruşturma başlatan polis memuru Kadir’dir. A.’yı dövdüğü iddia edilen öğretmeni gözaltına aldı. Adliyeye sevk edilen Öğretmen VB tutuklandı. Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinin öğretmenin iş akdini feshettiği belirtilirken aile, okulun da ihmalkar olduğunu iddia etti.

“Çocuğuma tam anlamıyla işkence yaptılar”

Dövüldüğü iddia edilen otizmli Kadir A.’nın annesi Telli A., “Yemek pişirirken Kadir yanıma geldi ve ‘Öğretmenim beni dövdü’ dedi. ‘Kadir’e nasıl vurdu’ dedim. Sormaya başladım. Beni sopayla dövdüğünü ve boğduğunu söyledi. Tabi bu sözleri duyar duymaz şok oldum ve hemen okul müdürünü aradım. Durumu anlattım ve müdüre ‘Hangi öğretmen’ diye sordum. Kadir bugün çalıştı mı?’ Sordum, yıllardır çalıştığımız öğretmenden farklı bir öğretmenle çalıştığını söyledi ve sonra ‘Kadir’de morluk var mı?’ diye sordu. diye sordu.Tam o sırada oğlum geldi ve ‘Kadir’e bakabilir misin?’ dedi. Baktığımda vücudunun her yerinde morluklar vardı. Çocuğuma adeta işkence yaptılar. Olayın ardından Kadir’in yüzünde tikler oluşmaya başladı. Bize kızıp bağırmaya başladı, daha sinirli bir çocuk haline geldi.” Yetkililerden ricam lütfen özel çocuklarımıza sahip çıkın. Bu kişiye en ağır ceza verilmeli ki bir daha çocuklarımıza kimse el sürmesin” dedi.

“Eğitim almayan birinin normal çocukları bile eğitmemesi gerekir.”

Öğretmenin akademik bir eğitim almadığını iddia eden gencin ablası Ruken A., şunları söyledi: “Kadir’e bu şiddeti uygulayan kişinin akademik eğitim bile aldığını düşünmüyorum. Biz onun eğitim aldığını düşünüyoruz. Spor eğitimi var ama onu bile tamamlayamamış olabilir. Çünkü yaşı çok küçük. O benim kardeşim.” Kendisi 24 yaşında, sözde katil öğretmen ise 21-22 yaşlarında. Bu çok garip bir durum. Sıradan çocuklara eğitim vermemesi gerekirken, özel çocukları eğitimsiz birine nasıl emanet edebiliriz? Tüm bunların dışında bize konu hakkında bilgi verilmedi. Devlet yetkililerimizden konunun takipçisi olmalarını rica ediyoruz. Kişinin en ağır cezayı almasını sağlamak için yapıyorum ve takipçisi olacağız” dedi. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu