Haber

Deprem bölgesindeki üreticinin gözü Cilvegözü Sınır Kapısı’nda

HATAY’ın Samandağ Ziraat Odası Başkanı Selim Kamacı, ihracatın denetim altında gerçekleştirildiği Cilvegözü Sınır Kapısı’nın Suriye’deki iç savaş nedeniyle tamamen açılması gerektiğini belirtti. Kamacı, “Ürettiğimizde pazar sorunu yaşamak istemiyoruz. Burası Ortadoğu’ya açılan kapı. Türk eserlerini tüketen ülkeler bunlar. 2012 öncesine gitmemiz gerekiyor” dedi.

? Kahramanmaraş merkezli 11 ili vuran depremlerde binlerce iş yeri de hasar gördü. Depremden etkilenen binlerce insan yaşamlarını sürdürmek için başka şehirlere göç etti. Deprem sonrası yaşanan göç ve sorunlar bölgedeki tarımsal faaliyetleri de sekteye uğrattı. Hatay’ın Samandağ ilçesinde depremler nedeniyle hasat edilemeyen ürünler toprakta kaldı.

Samandağ Ziraat Odası Başkanı Selim Kamacı, insanların şu anda üretimden çok hayatta kalmayı ve ailesini barındıracak bir yer bulmayı düşündüklerini söyledi. Kamacı, “Üretim durmuş. Bu sadece bizim ilçemizde değil Hatay genelinde böyle. Hasada hazır limon, narenciye, maydanoz gibi işlerde sıkıntılar yaşandı. Bunun da artacağını düşünüyoruz. önümüzdeki dönemde de devam edecek.” Kamacı, Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlamak istediklerini belirterek, ihracatın kontrollü bir şekilde gerçekleştirildiği Cilvegözü Sınır Kapısı’nın Suriye’deki iç savaş nedeniyle tamamen açılması gerektiğini söyledi. “Bu bizim ve ülkemiz için çok önemli. Sadece deprem bölgesindeki üreticiler için değil, tüm üreticiler için önemli. Sadece bizim ürettiğimiz ürünler değil, tüm ülkedeki ürünler o kapıdan ihraç edildi, dedi.

Bu kapıdan Avrupa’ya ihraç ettikleri eserlerin çok daha fazlasını bu kapıdan ihraç ettiklerini belirten Kamacı, “Savaştan sonra kapının kapanmasıyla kaybımız 300 milyar dolar. Kapatılan Cilvegözü nedeniyle yılda 15-20 milyar dolar zarar ediyoruz. Sınır Kapısı Kapıyı açmak bizim hayatta kalmamız ve üretimimize devam etmemiz için çok önemli Ortadoğu’ya açılan kapı burası Türk eserlerini tüketen ülkeler bunlar 2012 öncesine gitmek lazım Kapıyı açmak şifa verir Sarsıntının yaraları bize yaradı. Merkezi yapıya yük olmadan, devletimizin temelinde ayakta kalacağımızı düşünüyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu