Sağlık

ESEV gönüllüleri Çölyak farkındalığı için yürüdü

Her yıl 9 Mayıs’ta tüm dünyada çeşitli etkinliklerle kutlanan Çölyak Farkındalık Günü kapsamında Çölyak hastalığına dikkat çekilmesi amaçlanıyor.

ÇÖLYAK YÜRÜYÜŞÜ DÜZENLENDİ

Ülkemizde Çölyak konusunda farkındalık yaratmak için çalışmalarını titizlikle sürdüren ESEV, Çölyak hastalığının tanınması, teşhis ve tedavisinin yaygınlaştırılması için projeler geliştirmektedir. Bu yılki Dünya Çölyak Günü vesilesiyle 6 Mayıs Cumartesi günü 13.00-16.00 saatleri arasında geleneksel Çölyak farkındalık etkinliği kapsamında “Çölyak Yürüyüşü” düzenledi.

Etkinlik kapsamında, İstanbul’da Kadıköy Bağdat Caddesi (Feneryolu-Caddebostan hattı) boyunca görevlendirilen gönüllüler tarafından çölyak hastalığı ile ilgili bilgilendirici broşürler dağıtıldı, ilgi çekici Çölyak sloganlarının yer aldığı pankartlar taşındı, çölyakın rengi sayılan yeşil kokartlar tüm bölgeye taşındı. dağıtıldı ve Göztepe 60. Yıl Parkı Halkını bilinçlendirme çalışmaları yapıldı.

SEMBOL BİNALAR RENKLENDİRİLDİ

İstanbul’daki etkinlik dışında Türkiye’nin her ilini temsil eden kale, kule, köprü gibi simgesel yapılar yeşile boyanarak Çölyak farkındalığı oluşturuldu. Sosyal sorumluluk bilinciyle öne çıkan ESEV bursiyerleri ve gönüllülerinin katkılarıyla gerçekleştirilecek olan bu etkinlikler, toplumda çölyak hastalığı farkındalığını artırmayı amaçlıyor.

ÇÖLYAK NEDİR?

Genetik yatkınlığı olan kişilerde buğday, arpa, çavdar gibi tahıllarda bulunan gluten adı verilen proteine ​​duyarlılık sonucu gelişen çölyak hastalığı, insan sağlığı üzerinde birçok değişikliğe neden olduğu için tanısı büyük önem taşıyan özel bir durumdur. . Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre ülkemizde her 100 kişiden biri çölyak hastasıdır.

haber-selcuklu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu