Ekonomi

Faiz kararı sonrası Mehmet Şimşek’ten ilk açıklama

Son dakika… Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), siyasi faiz oranını 650 baz puan artırarak yüzde 15’e çıkardı.Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrası açıklamalarda bulundu.

Şimşek, fiyat istikrarını merkeze alan ve finansal istikrarı koruyan kural bazlı para politikasının Türkiye’ye çok önemli bir sermaye akışı sağlayacağını söyledi.

Yıldırım, “Paramızın istikrarlı ve güvenli olması, dolarizasyon belasından kaçınmanın en etkili çözümüdür.”söz konusu.

Bakan Şimşek yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Türk Yüzyılının temel ideolojisi üç kavramda vücut bulmuştu: İstikrar, Güven, Sürdürülebilirlik…

Önümüzdeki dönemde izleyeceğimiz ekonomi politikamız bu kavramlar etrafında şekillenecek olup, temel vizyonumuz 85 milyonluk vatandaşımızın ve gelecek nesillerimizin daha müreffeh, huzur ve inanç içinde yaşamasını sağlamak ve refah içinde yaşanacak bir ekonomik ortamı inşa etmek olacaktır. bireylerin ve bir bütün olarak toplumun mutluluğa ulaşmasını sağlayacaktır.

Sürdürülebilir büyüme, refah ve kalkınma için vazgeçilmez bir ön koşuldur. Sürdürülebilir büyüme, bir yandan yatırım ve istihdam artışı, diğer yandan verimlilik artışı ile sağlanmaktadır. Yatırım ve istihdam kararları için en değerli belirleyici faktör öngörülebilirliktir. Finansman koşulları çok uygun olsa ve karlılık çok cazip görünse de öngörülebilirlik olmadan kalıcı yatırım ve istihdam artışı sağlamak mümkün değil. Öngörülebilirliği sağlayacak olan inançtır. Güven ancak kurala uygun politikalar uygulanarak elde edilebilir.

“CİDDİ SERMAYE AKIMI SAĞLAYACAK”

-Fiyat istikrarına odaklanan ve finansal istikrarı gözeten kural bazlı para politikası,

– Kamu kesimi finansal istikrarında istikrarlı bir yapı ve sürdürülebilir bütçe finansmanını amaçlayan kurala dayalı öngörülebilir maliye politikası,

– Piyasa ekonomisi, serbest kambiyo rejimi, açık ekonomi ilkelerine dayalı siyasi çerçeve

Türkiye’ye çok önemli bir sermaye akışı sağlayacak. Bu, yatırımların ve üretimin finansmanını çok daha kolaylaştıracak, Türk lirasının istikrara kavuşmasını ve güvenilir bir para birimi haline gelmesini sağlayacaktır.

“DOLARİZASYONU ÖNLEMENİN EN ETKİLİ ÇÖZÜMÜ”

Paramızın istikrarı ve güvenilirliği dolarizasyon belasından kurtulmanın en etkili çözümü.

Son seçim beyannamemizde de belirttiğimiz gibi ekonomik ideolojimizin temeli, 2002 yılından bu yana iktidarda olan hükümetlerimizin ekonomi politikalarında yer almakta; Girişim özgürlüğü, piyasa ekonomisi, açık kur rejimi, dalgalı kur sistemi ve enflasyon hedeflemesi modeli ilkelerinin belirlediği çerçeveye dayanmaktadır.

Bugün Merkez Bankası kararı bu çerçevede değerlendirilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu