Haber

Gaziantep, Bağdat ile ‘kardeş’ oldu

GAZİANTEP (İGFA) –Gaziantep Büyükşehir Belediyesi (GBB), Bağdat Büyükşehir Belediyesi ile imzaladığı kardeş şehir protokolü ile ekonomik, ticari ve kültürel alanlarda birlikte çalışma kararı aldı.

Irak’ın başkenti Bağdat’ta Büyükşehir Belediyesi binasında gerçekleştirilen protokole Gaziantep Büyükşehir Belediyesi (GBB) Genel Sekreteri Sezer Cihan ve Bağdat Büyükşehir Belediye Başkanı Ammar Musa Kazım imza attı.

Toplantıya GBB Genel Sekreteri Cihan’ın yanı sıra Gaziantep Valisi Davut Gül, Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Ali İstek Güney, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Başkanı Ahmet Fikret Kileci ve Türkiye Belediyeler Birliği, Gaziantep Ticaret Odası ve Sanayi Odası katıldı.

CİHAN: KENTLEŞME ANLAMINDA PROJELERİMİZİ ÇOK GÜÇLENDİRECEĞİMİZİ DÜŞÜNÜYORUM

GBB Genel Sekreteri Cihan, protokolde yaptığı konuşmada, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım, altyapı, sosyal donatı ve benzeri faaliyetleriyle Türkiye’deki yerel yönetimlere örnek teşkil ettiğini belirterek, “Bugün Türkiye ile imzaladığımız kardeşlik protokolü ile Bağdat Büyükşehir Belediyesi olarak hem Gaziantep’te hem de Türkiye’deyiz. Bağdat’ta çok güzel işbirlikleri ile çok güzel işlere imza atacağımızı düşünüyorum. Şehircilik anlamında karşılıklı olarak projelerimizi geliştireceğimizi düşünüyorum. Bağdat Büyükşehir Belediyesi heyetinin bir an önce Gaziantep’teki projeleri yakından görmesini istiyoruz. Burada sizleri Belediye Başkanımız Fatma Şahin’in adına davet ediyoruz. İki belediye arasındaki bu işbirliği, iki ülke arasındaki iş birliğinin güçlenmesine yardımcı olacaktır.”

Gaziantep Valisi Gül ise yaptığı konuşmada her iki şehrin de kültür, eğitim ve ticaret anlamında birbirinden öğreneceği çok şey olduğunu belirtti.

Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Güney de Gaziantep’in Irak iş dünyası için değerli bir şehir olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu