Haber

Halk TV’de Olaylar Olaylar: Deniz Baykal’a Kanala ‘Çökme’ Suçlaması

CHP eski milletvekili Mahmut Yıldız, Halk TV’nin satışına ait Deniz Baykal ve kızı Aslı Baykal’a yönelik suçlamalarda bulunduğu mektubunu paylaştı.

CHP Şanlıurfa Milletvekili ve Deniz Baykal’ın Genel Başkanlığı döneminde CHP’nin Genel Saymanlığını yapmış olan Mahmut Yıldız, Sözcü gazetesi muharriri Uğur Dündar’a yolladığı mektupta Halk TV’nin satışına ilişkin  dikkat cazip savlarda bulundu. 

Mektubunda Halk Tv’nin kuruluş masraflarını kendi olanaklarıyla sağladığını anlatan Yıldız, Deniz Baykal’ın ilerleyen süreçte hiç para ödemeden kanalın paylarının tamamını alıp daha sonra da sattığını öne sürdü. 

Kanalın kuruluş evresinde bir milyon 200 bin dolar masraf yaptığını ve bu paranın ödenmesi için tekraren Deniz Baykal’ın kızı Aslı Baykal’a bildiri attığını kaydeden Yıldız, lakin iletilerine dönüş yapılmadığını belirtti.

“Deniz Baykal 1 TL vermeden hisseleri kendi adına aldı”

Uğur Dündar’ın bugünkü köşesinde yer alan mektup ve bildiriler şöyle:

“Sayın Uğur Dündar Bey’e,

Halk TV’yi Şanlıurfa’da yayın yapan şahsıma ait ŞRT’nin kurucuları ismine kurdum ve ismini da merhum Baki Beyefendi (Özilhan) ile birlikte verdim. Bu TV’nin iki yıl bütün kuruluş masraflarını (uydu, Digitürk, yayın aracı ve gerekli alet edevatı) kendi olanaklarımla karşıladım. Daha sonra CHP’nin MYK kararı ile reklam ve yayın kontratı yapıldı. Bu mukaveleden elde edilen ve öteki reklam gelirleriyle masrafları karşılandı. Halka tarafsız ve gerçek hizmet için kurulan bu televizyonun zaman alınmasını Sayın Deniz Baykal’a söyledim. Antalya’dan bulduğu beş yakınına benim kurucularım beş kuruş almadan paylarını devrettiler. Sonradan çıkan şirket maddesinden yararlanan Deniz Baykal payların tamamını kendi ismine aldı. Ve daha sonra da 1 TL vermediği TV’yi satıp (2 milyon dolar olduğu öne sürülen-UD) parayı cebine koydu. Yanlış yaptığını mektup ve iletiyle iletmeme karşın bana yanıt vermedi. Kendisi ve kızı Aslı Hanım ‘Bizim mal varlığımızdır diye yanıt verdiler. Sevgi ve hürmetlerimle, Not: İspatlanması gereken her şeyi ispatlarım.”

“Bu parayı istiyorum ve alacağım”

Deniz Baykal ve kızı Aslı Baykal 

Mahmut Beyefendi yalnızca bu mektubu göndermekle yetinmemiş. Deniz Baykal ismine Halk TV’yi satan kızı Aslı Baykal’a gönderdiği iletileri da iletmiş. Bunların birinde Aslı Hanım’a hitaben şunları söylemiş:

“Aslı Hanım, Bu TV işi bitti, parayı cebime koydum diyorsan yanılıyorsun. Benim cebimden çıkan para 1.200.000 Dolar. (Hesabı var.) Bu parayı istiyorum ve alacağım. İyi düşün, hak yeme ve karar ver. Cevap bekliyorum.”

Bir diğer bildiride ise şunları yazmış:

“Aslı Hanım, Televizyonun satışı konusunda herkes beni arıyor. Çünkü kuruluş sırasında kamuoyuna ‘Televizyon benimdir’ diye beyanat vermiştim. Kuruluşunu da Urfa’daki televizyonumun üzerine yapıp bütün masraflarını ben ödemiştim. Geri kalan harcamaları da partinin kasasından yapmıştım. Benim dışımda televizyonun satılması Genel Başkan’ıma çok ciddi spekülasyon yaratır. Acilen görüşmemiz gerekir.”

Ve bir diğer ileti:

“Aslı Hanım, Ben bu haksızlığı kabul edemem. Zamana yayma ve benimle görüş. Ayrıca yasal yollara başvurmaya mecbur etme. Olayın peşini bırakmam. Benim ve partinin parasını cebine koyamazsın. Sana para lazımsa başka yolları ara. İnsan emanete hıyanet etmemeli.”

Mahmut Yıldız’ın mesajını aldıktan sonra sorumlu ve ilkeli gazetecilik anlayışım gereği iddiaları -bu konuda düne kadar görüşüne başvurulmadan haber yapılan- Aslı Baykal’a ilettim. Argümanlara yanıt vermek ve doküman göndermek yerine şunları yazdı: “Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Yalan, iftira ve şantaj devleti değildir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu