Haber

İsrail’de aşırı sağcı milletvekili “teröre tahrik” suçlamasıyla ifade vermeye çağrıldı

İsrail Başsavcılığı, aşırı sağcı milletvekili Zvi Fogel’i, Yahudi yerleşimcilerin işgal altındaki Batı Şeria’daki Huwwara kasabası ve çevresinde Filistinlilere yönelik saldırısını öven sözlerinden dolayı çağırdı.

İsrail Kamu Yayın Kurumu’nun (KAN) haberine göre, Başsavcı Gali Baharav-Miara polise aşırı sağcı Yahudi Güç Partisi üyesi Fogel hakkında “teröre tahrik” suçlamasıyla ifade verme talimatı verdi.

Fogel’in partisi Yahudi Gücü lideri ve Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Başsavcı’yı “ülkede sağa ve sola yaklaşımında çifte standart uygulamakla” suçladı. Ben-Gvir, bunun kamuoyunda yoğun bir şekilde tartışılan ve yargının yetkilerini sınırlayan hükümetin yargıyı düzenlemesinin “gerekliliğinin açık bir örneği” olduğunu savundu.

Yerleşimcilerin Huwvar’a saldırıları

İsrail askerleri, 22 Şubat’ta işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyindeki Nablus’a çok sayıda noktadan baskın düzenleyerek protestocu Filistinlilere gerçek mermilerle müdahale etti. Olayda 1’i çocuk 2’si yaşlı 11 Filistinli hayatını kaybetti.

Batı Şeria’nın kuzeyindeki Huwwara kasabasında Pazar günü düzenlenen silahlı saldırıda iki Yahudi yerleşimcinin öldürülmesinin ardından yüzlerce fanatik Yahudi, İsrail ordusunun himayesinde Huwwara’ya gelerek Filistinlilere karşı toplu intikam saldırıları düzenledi.

Yerleşimciler kasabada onlarca ev ve arabayı ateşe vermiş, Filistinlilere saldırmış ve bir kişiyi öldürmüştü. İsrail ordusunun Yahudi yerleşimcilerin bu saldırılarını engellemediği, Filistinlilere karşı güç kullandığı bildirildi.

Başbakan Binyamin Netanyahu liderliğindeki koalisyonun üyesi olan ve Filistinlilere yönelik ırkçı politikalarıyla tanınan Fogel, “Huwara kuşatılmış ve alevler içinde. İşte tam da görmek istediğim manzara” ve “Huwara’da sağlanan caydırıcılık” dedi. , Savunma Kalkanı (İsrail ordusu tarafından 2002’de icra edilmiş)” Operasyondan bu yana Batı Şeria’da ele geçirilmemişti.” sözlerini kullandı.

İsrailli avukatlar, aşırı sağcı Fogel milletvekili Limor Son Har-Melech ve Maliye Bakanı Bezalel Smotrich hakkında Filistin’deki Yahudi yerleşimcilere yönelik toplu saldırılara ilişkin açıklamaları nedeniyle “savaş suçlarını kışkırttıkları” gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. bölgeler.

haber-korfez.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu