Haber

İzmirli Ultra Maraton Yüzücüsü Bengisu Avcı, Yeni Zelanda’nın Cook Boğazı’nı Geçti

Ergin KARATAŞ / İZMİR,

AÇIK deniz geçişlerinde birinciliği elde eden İzmirli ultra maraton yüzücü Bengisu Avcı, Oceans 7 (7 Okyanus) kapsamında en zorlu 4’üncü parkuru da tamamladı. Bengisu Avcı, dünyanın en fırtınalı deniz bölgelerinden biri olarak kabul edilen Yeni Zelanda’nın Cook Boğazı’nı geçen ilk Türk olmayı başardı. Daha önce 3 Ağustos 2018’de İngiltere ile Fransa arasındaki 36 kilometrelik Manş etabını 11 saat 29 dakikayla geçen Bengisu, o dönemde bu hedefe ulaşan ikinci ve hala en hızlı Türk kadını olmuştu. Türkiye’yi birbirine bağlayan 34 kilometrelik Çatalina Kanalı’nı 12 saatte geçmeyi başardı ve Çatalina Kanalı’nı tek başına geçen ilk Türk kadın oldu.

İzmirli sporcu, geçtiğimiz yıl ağustos ayında Avrupa Kıtası ile Afrika’yı ayıran, İspanya ile Fas arasındaki Cebelitarık Boğazı’nı 3 saat 24 dakika 29 saniyede geçerek bir ilke daha imza attı. Yine geçen yıl haziran ayında ABD’nin Manhattan Adası’nı 9 saatte yüzerek geçen ilk Türk kadın atlet olan Bengisu Avcı, Dünya Açık Su Yüzme Federasyonu’nun İngiliz adasını geçenlere verdiği “Triple Crown” ödülünü kazandı. Channel, Catalina ve Manhattan kursları Yeni Zelanda’ya geldi. Bir kez daha tarihi bir unsur da yarattı. Yeni Zelanda’daki 26 kilometrelik Cook Boğazı’nı kurallar dahilinde ve beraberindeki tekneye dokunmadan tek başına 10 saat 14 dakikada yüzen sporcu, bunu başaran ilk Türk oldu.

HİPOTERMİ RİSKİ ALTINDAYDI

Yeni Zelanda’daki Cook Boğazı’nı Dünya Açık Su Yüzme Federasyonu kurallarına uygun olarak 10 saat 14 dakikada yüzerek geçen Bengisu Avcı, yüzmenin son bölümünde 13 derece su sıcaklığı nedeniyle hipotermi tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. derece. Buna rağmen sporcu geçişi tamamlayarak Oceans 7 projesi kapsamında 4. açık deniz yüzmesini tamamladı. Dünya Açık Su Komitesi tarafından belirlenen en zorlu yüzme parkurları Manş Denizi (İngiltere – Fransa), Catalina Kanalı (Amerika), Cook Boğazı (Yeni Zelanda), Cebelitarık Boğazı (İspanya-Fas), Molokai Kanalı (Hawaii), Kuzey Kanalı (İrlanda). -İskoçya) ve Tsagaru Kanalı (Japonya). Bengisu’nun hedefini tamamlaması için Molokai Kanalı, Kuzey Kanalı ve Tsagaru Kanalı kaldı. Başarılı sporcu, geçtiğimiz hafta Romanya’da düzenlenen IISA Avrupa Buz Yüzme Şampiyonası’nda 50 metre kelebek ve 100 metre sırtüstünde de üçüncü olmayı başardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu