Ekonomi

Japonya ve ABD Döviz Piyasalarında Koordinasyon Sözü Verdi

Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki’nin Çarşamba günü yaptığı açıklamaya göre Japonya ve ABD, döviz piyasalarına ilişkin yakın iletişimi sürdürmeyi taahhüt etti. Anlaşma, Suzuki’nin bu hafta Uluslararası Para Fonu (IMF) ve G20 finans liderleri toplantılarına katılmak üzere bulunduğu Washington’da ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ile yaptığı görüşme sırasında gerçekleşti.

Suzuki, Japonya’nın ekonomik temelleri yansıtan istikrarlı döviz kurlarını tercih ettiğini ifade etti ve Japonya’nın döviz değerlerindeki aşırı dalgalanmaları ele almaya hazır olduğunu belirtti. “Görüşümüzün iyi anlaşıldığını düşünüyorum” diyen Suzuki, Japonya’nın döviz politikası konusundaki duruşuna ilişkin iki ülke arasındaki karşılıklı anlayışı vurguladı.

Japonya’nın yeni desteklemek için döviz piyasasına müdahale etme olasılığı sorulduğunda Suzuki yorum yapmamayı tercih etti. Benzer şekilde, Japonya’nın döviz politikasından sorumlu Uluslararası İşlerden Sorumlu Maliye Bakan Yardımcısı Masato Kanda da yenin değerindeki aşırı hareketlerle başa çıkmak için herhangi bir stratejiyi reddetmedi. Kanda diğer ülkelerle olan düzenli diyaloğun altını çizdi ve Japonya’nın politika yaklaşımının uluslararası ortakları için açık olduğuna inandığını ifade etti.

Kanda ayrıca yenin değer kaybını engellemek için diğer ülkelerle ortak bir müdahale olasılığı hakkında yorum yapmaktan kaçındı. Görüşmeler, Japonya ve ABD arasında ekonomik ve mali konularda, özellikle de döviz piyasaları bağlamında koordinasyonun öneminin altını çiziyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu