Haber

Kosova’da aşırı sıcakta ‘dışarı çıkmayın’ uyarısı

– Kosova’da aşırı sıcakta ‘dışarı çıkmayın’ uyarısı

Aşırı sıcakta termometreler de bozuldu

PRİZREN – Kosova’da havaların çok sıcak olması nedeniyle 60 yaş üstü vatandaşlara ‘dışarı çıkma’ uyarısı yapıldı. Termometrelerin bile sıcaktan etkilendiği Prizren’de 60 yaş üstü memurlara cuma gününe kadar idari izin verildi.

Kosova’da 2 haftadır etkili olan aşırı sıcakların bu hafta da devam edeceği açıklandı. Kosova Hidrometeoroloji Kurumundan yapılan açıklamada, Kosova genelinde hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerine çıkarak bunaltıcı boyutlara ulaştığı belirtilirken, vatandaşlara zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaları uyarısı yapıldı.

Kosova Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, 60 yaş üstü memurlara Cuma gününe kadar idari izin verildiği belirtilirken, 60 yaş üstü tüm yetişkinlerin 11.00-19.00 saatleri arasında dışarı çıkmamaları istendi. Prizren’deki dijital termometreler de çok yüksek sıcaklıklardan etkilendi. Şadırvan’da seyyar satıcılık yapan Raif Şamlı, vatandaşların havaların çok sıcak olması nedeniyle dışarı çıkmadığını söyledi.

Bir süredir mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığının önümüzdeki hafta 36-40 derecelerde kalması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu