Ekonomi

Macquarie, ABD Hazinesinin 10 Yıllık Getirisinin Zorlanmadan %4,75’e Ulaşabileceğini Belirtiyor

Macquarie analistleri Çarşamba günü yaptıkları açıklamada, ABD Hazinesi’nin 10 yıllık getirisinin %4,75’e ulaşma olasılığını öngördüklerini belirtti.

ABD’nin nominal GSYH büyümesine ilişkin projeksiyonların güçlü olmadığı ve enflasyon oranlarının düştüğü Ekim 2023’te %5’lik zirvenin görüldüğünü kaydeden analistler, önümüzdeki haftalarda da %5’lik bir getiriye ulaşılabileceğini öne sürdü.

Buna ek olarak Macquarie, yükselen ABD getirilerinin gelişmiş piyasalardaki para birimlerini önemli ölçüde etkilediğine ve gelişmekte olan piyasalar üzerinde de kayda değer bir etkisi olduğuna dikkat çekti.

Analistler, “Euro, İngiliz Sterlini, Japon Yeni, Kanada Doları ve Çin Yuan’ına kıyasla daha güçlü olan ABD Doları, büyük ihracat sektörlerine sahip olan ve özellikle Brezilya ve Şili gibi uluslararası talebe giderek daha fazla bağımlı hale gelen Latin Amerika ülkelerinin para birimleri üzerinde rekabetçi bir baskı oluşturdu” dedi.

“Ancak, gelişmekte olan piyasaların para birimleri gelişmiş piyasalarınkine kıyasla orantısız bir şekilde büyük dalgalanmalar yaşamıştır. Bu durum, güçlü bir ABD dolarının yüksek ABD getirileri ve riskten kaçınma eğilimi ile aynı döneme denk gelmesi halinde sıkça rastlanan bir durumdur.” “Tarihsel olarak, bu önemli dalgalanmaların nedeni, gelişmekte olan piyasaların genellikle ABD doları cinsinden önemli yükümlülükler de dahil olmak üzere ağır borç yükü altında olmaları, yabancı sermayeye bağımlı olmaları ve bu sermayenin önemli bir kısmının değişken kısa vadeli yatırımlar olmasıdır. Sonuç olarak, gelişmiş piyasalarda getiriler yükseldiğinde, sermaye gelişmekte olan piyasalardan gelişmiş piyasalara kayma eğilimindedir.”

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Ek ayrıntılar için lütfen hüküm ve koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu