Haber

Manisa’da ana arılar teslimata hazır

MANİSA (İGFA) –Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin Gölmarmara ilçesi Hıroğlu Mahallesi’nde kurduğu Arıcılık Eğitim ve Ana Arı Üretim Merkezi’nde üretilen ana arıların kontrolleri, Manisa Arıcılar Birliği Başkanı Mehmet Ali Turgut’un katılımıyla gözden geçirildi.

Turgut’a Manisa Büyükşehir Belediyesi Köy Hizmetleri Daire Başkanı Yılmaz Usta, Tarım ve Hayvancılık Şube Müdürü Şadan Aslay, Gölmarmara Muhtarlık Müdürü Kağan Tunçelli, Arıcılık Eğitmeni Hüseyin Balkaya ve Ziraat Yüksek Mühendisi Eren Tozak eşlik etti.

HEDEF MANİSA’YI ARICILIKTA MARKA KILMAK

Ana arılarda yapılan incelemelerin ardından Arıcılık Eğitim ve Ana Arı Üretim Merkezi ile ilgili görüşlerini dile getiren Manisa Arıcılık Derneği Başkanı Mehmet Ali Turgut, Manisalı arıcılar için böylesine donanımlı bir merkezin Manisa’ya getirildiğini söyledi. arıcılar bizzat kraliçe arı ve arı sütü konusunda eğitim alabilecekler. Çok büyük bir hizmet olduğunu söyledi. Turgut, birlik olarak her türlü takviyeye açık olduklarını da dile getirdi.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Yılmaz Usta, “Arıcılar Birliğimiz, merkezimizde ilgili tüm STK’lar ve kooperatiflerle iş birliği içinde olacağımızı belirtmek isterim. Aynı zamanda Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı ilköğretim okullarından öğrencilerimiz merkezimize gelerek gözlem kovanlarında arıları yakından görerek bilinçlendirme eğitimi alıyorlar. Başkanımız Sayın Cengiz Ergün’ün liderliğinde Manisa’yı arıcılıkta bir marka haline getirmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Arıcılar başvurabilir

Arıcılık Eğitim ve Ana Arı Üretim Merkezi’nde üretilen ana arıların başvuru sırasına ve üretim kapasitesine göre her ay sonunda yüzde 100 hibe ile Manisa’daki arıcılara teslim edileceği ifade edildi. ilçelerdeki Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Müdürlük İşler Şube Müdürlüklerine başvurular yapılacak.

Bu ortada uygulama kuralları şu şekilde sıralandı;

– Arıcılar Arıcılık Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı olmalıdır.
– Arıcıların 30 ile 200 arasında aktif kovanı olmalıdır.
– Her arıcı dönem dönem desteklerden faydalanabilir.
– Her arıcı için en fazla 10 ana arı desteklenebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu