İş

Powell’ın konuşması, Disney’de yönetim kurulu savaşı, Tesla: Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Wall Street, Fed Başkanı gelecekteki faiz indirimleri konusunda temkinli bir duruş sergilemesine rağmen, DJIA için kayıp yaşanan üç günün ardından toparlanmaya hazır görünüyor. Walt Disney , yönetim kurulu koltukları için aktivistlerle girdiği mücadeleyi kazanırken Tesla’nın yeni bir üretim tesisi için Hindistan’ı düşündüğü bildiriliyor. TÜİK “Dezavantajların Kuşaklararası Aktarımı” raporunu ilk kez yayımladı.

1. Powell temkinli duruşunu korudu

Fed Başkanı Jerome Powell dün yaptığı bir konuşmada gelecekteki faiz indirimleri konusunda temkinli bir duruş sergileyerek ABD Merkez Bankasının faiz indirim döngüsüne başlamadan önce daha fazla veriyi incelemeye devam edeceğini gösterdi.

Powell, Stanford Graduate School of Business’ta yaptığı konuşmada, “Hem istihdam artışları hem de enflasyona ilişkin son okumalar beklenenden daha yüksek geldi.” dedi.

Politika yapıcılar genel olarak faizlerin bu yıl içinde düşebileceği konusunda hemfikir olsalar da bunun ancak enflasyonun Fed’in %2’lik hedefine doğru “sürdürülebilir bir şekilde aşağıya doğru hareket ettiğine dair daha çok güven duyduklarında” gerçekleşeceğini söyledi.

Son dönemde açıklanan güçlü ekonomik veriler, ABD’de faiz indirimi beklentilerinin azalmasına neden oldu. Faiz piyasaları artık Haziran ayında bir hamle ya da bu yıl toplamda 75 baz puanlık bir gevşeme beklemiyor.

Beklentilerdeki bu değişim; şahin olarak bilinen Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic‘in, faizlerin bu yılın dördüncü çeyreğine kadar düşürülmemesi gerektiğini ve 2024’te sadece bir indirim yapılabileceğini söylemesi yardımcı oldu.

Bostic şu sözleri sarf etti:

“Enflasyonun çok daha inişli çıkışlı bir hal aldığını gördük. Eğer ekonomi beklediğim gibi gelişirse, ki bu GSYİH ve istihdamda devam eden sağlamlık ve yıl boyunca enflasyonda yavaş bir düşüş görmek olacak, bu yılın sonunda, dördüncü çeyrekte faizleri düşürmeye başlamamızın uygun olacağını düşünüyorum.”

2. Vadeli işlemler, kayıp yaşadığı üç günün ardından toparlandı

İş gücü piyasasıyla ilgili yeni ekonomi verileri öncesinde ABD hisse senedi vadeli işlemleri, son dönemdeki kayıpların ardından toparlanarak yükseldi.

Dow %0,3, S&P 500 %0,4 ve Nasdaq 100 90 puan ya da %0,5 yükseldi.

Birinci sınıf Dow Jones Industrial Average %0,1 düşerek üst üste üçüncü seansını kaybederken geniş tabanlı S&P 500 %0,1 yükseldi ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite %0,2 değer kazandı.

Borsalarda amatörlerin bile profesyoneller gibi kazanabileceği dünyaya adım atın. InvestingPro şimdi %20 indirimde. Kupon kodu: INVTROZEL1A

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

Dün ADP’den gelen ve şirketlerin Mart ayında 184.000 pozisyon eklediğini gösteren güçlü özel istihdam verileri, CME FedWatch Aracına göre, Federal Rezerv’in Haziran toplantısında bir indirim olasılığının geçen haftaki yaklaşık %70’ten yaklaşık %62’ye düştüğünü gören sağlıklı ekonomi verilere eklenmiş oldu.

Yarınki resmi aylık istihdam raporundan önce haftalık ilk işsizlik başvuruları dahil olmak üzere sindirilmesi gereken yeni veriler var.

3. Walt Disney’in yönetim kurulu, aktivistlerle mücadeleden sağ çıktı

Nelson Peltz’in hedge fonu, Trian Fund Management ve Blackwells Capital gibi aktivist yatırımcılarla yönetim kurulu koltukları için uzun süredir devam eden mücadeleyi sona erdiren Walt Disney’in hissedarları, mevcut yönetim kurulu üyeleriyle devam edilmesi lehinde oy kullandı.

Bu sonuç, CEO Bob Igor‘un, şirketi üç ayrı bölüm halinde yeniden yapılandırmak, film ve televizyon franchise’larını yeniden canlandırmak ve yayın işini kârlı hale getirmeye çalışmak da dahil olmak üzere Walt Disney’in (DIS) ilerlemeye devam etmesinin yolunu açıyor.

Disney İcra Kurulu Başkanı Bob Iger, yaptığı açıklamada, “Dikkat dağıtıcı vekalet yarışmasının geride kalmasıyla birlikte, dikkatimizin %100’ünü en önemli önceliklerimize odaklamak istiyoruz: Hissedarlarımız için büyüme ve değer yaratma ve tüketicilerimiz için yaratıcı mükemmellik.” dedi.

Disney’in hisse senedi fiyatı Mart 2021’deki zirvesinin hâlâ çok altında ancak yatırımcıların eğlence devindeki dönüşümü benimsemesiyle, Ocak ayının başından bu yana %30’un üzerinde yükseliş gösterdi.

4. Tesla büyüme için Hindistan’a yönelebilir

Financial Times’ın Maharashtra, Gujarat ve Tamil Nadu gibi otomotiv merkezlerine sahip Hindistan eyaletlerine odaklanan bir haberine göre Tesla (TSLA), 2 ila 3 milyar dolarlık bir elektrikli otomobil fabrikası için Hindistan’daki sahaları incelemeye hazırlanıyor.

Dünyanın en kalabalık ülkesine yapılacak bir hamle, ana pazarları olan ABD ve Çin’de rekabetin kızışmasıyla birlikte elektrikli araç talebinin yavaşlaması nedeniyle, uygun bir zamanda gelmiş olacak.

Tesla bu hafta başında, ilk çeyrekteki teslimatların bir önceki çeyreğe göre %8,5 ve dördüncü çeyreğe göre yaklaşık %20 düştüğünü bildirdi. Bu, 2020’nin ikinci çeyreğinden bu yana yıldan yıla ilk düşüşü temsil ediyor.

Şirketin hayranları, bu gerilemenin sektördeki olumsuzluklardan kaynaklandığını düşünse de bir hedge fon yöneticisi olan Per Lekander, “Bu gerçekten Tesla balonu için sonun başlangıcıydı.” dedi.

Clean Energy Transition’da yönetici ortak olan ve 2020’den bu yana elektrikli araç şirketini açığa satan Lekander, Tesla’nın “muhtemelen modern tarihin en büyük borsa balonu” olduğunu da sözlerine ekledi.

“Aslında şirketin iflas edebileceğini düşünüyorum.”

5. Ham petrol, son zamanların en yüksek seviyelerine yakın seyrediyor

Petrol fiyatları bugün geriledi ancak büyük üreticilerin üretim kesintilerini sürdürmesi ve arz kesintilerinin devam etmesinin ardından beş ayın en yüksek seviyelerine yakın kaldı.

ABD ham petrol vadeli kontratları %0,1 düşüşle 85,31 dolardan işlem görürken Brent %0,1 düşüşle 89,26 dolara geriledi.

ING analistleri, yayımladıkları bir notta, “Brent 90 dolar seviyesinde bir dirençle karşı karşıya ve şu ana kadar bu seviyenin üzerine çıkamadı.” dedi.

OPEC+, dün yapılan toplantıda mevcut üretim kesintileri bandını sürdürme kararı alarak yakın vadede ham petrol için sıkı bir görünüm ortaya koydu.

Buna ek olarak petrol zengini Orta Doğu’da daha geniş çaplı bir çatışma korkusu ve Ukrayna’nın önemli Rus rafinerilerine yönelik saldırıları da dahil olmak üzere jeopolitik faktörler fırtınası, küresel arzda yeni kesintilerin habercisi oldu.

Ham petrol fiyatlarındaki yeni artışlar, özellikle resmi verilerin stoklarda beklenmedik bir artış göstermesi nedeniyle ABD stoklarına ilişkin karışık okumalar tarafından engellendi.

Bu artış, ABD üretiminin rekor seviyelere yakın seyretmesiyle gerçekleşti ki bu eğilimin petrol piyasalarındaki sıkışık görünümü bir miktar dengelemesi bekleniyor.

Bununla birlikte ABD yakıt talebinin de kış aylarındaki düşük seviyelerden toparlandığı görüldü. Benzin stokları geçtiğimiz hafta beklenenden daha büyük bir düşüş yaşadı. Bu eğilim, dünyanın en büyük akaryakıt tüketicisinde talebin güçlü olduğuna işaret ediyor.

6. Türkiye’de çocukken yoksul olanların %16,5’i şu anda en yüksek gelir grubunda

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2023 yılına ilişkin “Dezavantajların Kuşaklararası Aktarımı” raporunu yayımladı. Rapor; ailelerin eğitim, iş ve gelir seviyelerindeki değişimi mercek altına alıyor.

Araştırma, 25-59 yaş grubunda olan fertlerin şu anki durumu ile kendileri 14 yaş civarında iken ebeveynlerinin durumunu karşılaştırmak amacıyla yapıldı. TÜİK bu raporu ilk kez haber bülteni olarak kamuoyuyla paylaşıyor.

Kendisi 14 yaş civarındayken annesi yükseköğretim mezunu olan fertlerin büyük çoğunluğunun (%83,5), günümüzde yükseköğretim mezunu olduğu görüldü. Benzer şekilde, babası yükseköğretim mezunu olan fertlerin de çoğunluğu (%79,5) yükseköğretim mezunu oldu.

Raporda; 14 yaşındayken maddi durumu “çok kötü” olan fertlerin %16,5’inin şu an en yüksek gelir grubunda yer aldığı belirtildi. Bununla birlikte çocukken maddi durumu “çok iyi” olan fertlerin de %40,6’sının şu an en yüksek gelir grubunda olduğu vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu