Ekonomi

Sivas’ın Zara ilçesinde bir kadın girişimci, bin yıllık yöntemlerle pişirilen köy kese ekmeğini ticarileştirdi.

Sivas’ın Zara ilçesinde yaşayan Nezaket Ergüt, bin yıllık bilinen yöntemlerle pişirilen köy ekmeğini ticarileştirmeyi başardı. 8 yıl önce kurduğu işletme aynı zamanda kadınlara da geçim kaynağı oldu. Günlerce tazeliğini koruyan ekmekleri Türkiye’nin her yerine gönderiyor.

Sivas’ın Zara ilçesinde yaşayan Nezaket Ergüt, geçmişte sofraların vazgeçilmezi olan ve günümüzde neredeyse unutulmaya yüz tutmuş köy sac ekmeği kültürünü yaşatmak için kolları sıvadı. Ergüt öncelikle komşularıyla birlikte bin yıllık kolektif emek yöntemleriyle ekmek pişirdi. Zamanla ürettikleri ekmeklere ilgi arttıkça üretimi ticarileştirmeye karar verdiler. Çocuklarının eğitimine destek olmak ve kadınların geçimini sağlamak amacıyla 8 yıl önce bir iş kurdu. Ergüt, yalnızca kadınların çalıştığı bir işyerinde talepleri karşılamakta zorlanır. Günlerce tazeliğini koruyan sac ekmeklerini kargo ve yolcu otobüsleriyle Türkiye’nin her yerine ulaştırıyor.

Taleplere yetişmekte zorlanıyorlar

İşletme sahibi Nezaket Ergüt, Türkiye’nin dört bir yanından yoğun talep aldıklarını belirterek, “Bu ekmekleri büyüklerimiz yapardı, biz de onlardan ilham aldık. Zamanla unutulmaya yüz tutan ekmeğimizi öne çıkarmaya karar verdik. 8 yıldır bu işi yapıyorum, insanlar buradan geçimini sağlıyor.” . Komşularımızla birlikte çalıştık, bu işin takdiri büyük olunca bu işe ağırlık verdik. Takdir arttıkça bu işi büyüttük. İşlerimiz güzel, oldukça yoğunuz. Bu ekmek Türkiye’nin her yerine gidiyor, çok fazla talep var. Eskiden herkes kendi ekmeğini yapıyordu ama sonra yapımı durduruldu. “Artık unutuldu. Biz de unutmayalım diye yapalım dedik. Oldu, işe yaradı. Alanlar dolaplara koyuyor. Daha sonra ısıtılıp yenebiliyor. Tazeliğini koruyor. Köy Ekmek hepimizin ekmek kaynağı haline geldi” dedi.

“Annemle gurur duyuyorum”

Ergüt’ün kızı Beyza Ergüt, annesiyle gurur duyduğunu belirterek, “Annem işletmemizi kurarken bizi düşünerek bu yola çıktı. Eğitimimize destek olmak için. Gerekli kurumlardan ve okulumuzdan izinlerimizi aldık. hijyen sertifikası. Küçük bir işletmeyken yavaş yavaş büyüdü. 20’den fazla kişi çalışıyor.” “Geçim kaynağı oldu. Annemle gurur duyuyorum” dedi.

“Evde sıkıldım”

İşletme çalışanı Gülizar Gökkuş, evde otururken bu iş sayesinde aniden çalışmaya başladığını belirterek, “Burada çalışmaya başlayalı 2 yıl olacak. Burası bana çok şey kazandırdı. Patronumuzu çok seviyoruz. Teşekkür ederiz.” Burayı açtığı için kendisine çok teşekkür ediyorum. İyi para kazanıyoruz. Normalde evde oturuyordum canım.” “Sıkıldım. Burayı hiç düşünmemiştim, birden oldu” dedi.

Bin yıllık usullerde pişirilen ekmeğin fiyatı, fırınlarda ve marketlerde pişirilen derdeyle aynı. 230 gram köy kıl ekmeği 7 TL’ye satılıyor. Sıradan ekmeklerden farkı sac üzerinde odun ateşinde pişirilmesidir. Özel un, maya, su ve tuz kullanılarak yapılan bu yemek, tazeliğini diğerlerine göre daha uzun süre koruyor. – SİVAS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu