Haber

Tatvan’da doktorlar oluşturdukları Toraks Konseyi ile hastaların takibini yapıyor

Bitlis- Tatvan Devlet Hastanesinde uzman tabiplerce oluşturulan Toraks Kurulu, akciğer kanseri tanısı konulan hastaların tedavisiyle ilgileniyor.

Alanında uzman 7 tabibin yer aldığı kurulda, kanser tanısı konulan hastalar ile kanser kuşkusu olan hastaların değerlendirmeleri yapılıyor.

Değerlendirme sonrası teşhis konulan hastaların tedavisi, kurulda yer alan tabiplerin nezaretinde devam ediyor.

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Yusuf İlhan, gazetecilere, göğüs hastalıkları, göğüs cerrahisi, patoloji ve radyoloji kısımlarındaki meslektaşlarının katkılarıyla, hastalar için Toraks Kurulu yaptıklarını söyledi.

Amaçlarının hastalar için en uygun teşhis ve tedavi sürecini belirlemek olduğunu bildiren İlhan, şunları kaydetti:

“Akciğer kanserini mümkünse önlemeyi, önleyemiyorsak erken dönemde tedavi sürecini başlatmayı hedefliyoruz. İnsanlara sigarayı bırakmalarını ve hiç başlanmamalarını öneriyoruz. Özellikle 50 yaş üzeri sigara içen erkek hastalarda akciğer kanseri riski yüksek. Bu hastaların düzenli olarak kanser taraması yapmaları gerektiğini bilmelerini hedefliyoruz. Tatvan Toraks Konseyi olarak sigaranın bırakılmasını ve erken tanı için bu farkındalığa sahip olunmasını istiyoruz.”

Göğüs Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Barış Sarıçoban, “Amacımız hastalarımızda mümkün olduğunca erken tanı koyabilmek. Gelen hastalara burada biyopsi yaparak tanı koyuyoruz, evreliyoruz, takip ve tedavilerini yapıyoruz. Hastalarımızı başka illere sevk etmeyerek çevre illerden de sevk alıyoruz. Bu da bölgemiz açısından önemli bir kazanımdır.” diye konuştu.

Akciğerle ilgili sorunu olanlara hizmet verdiklerini vurgulayan Radyoloji Uzmanı Dr. Emrah Taş da hastalara erken teşhis konulmasının çok kıymetli olduğunu vurguladı.

Klinik kuşkulu hastaların teşhislerinin konulabilmesi için görüntüleme metotlarına gereksinim duyulduğunu anlatan Taş, bu hususta en değerli prosedürün akciğer tomografisi olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu