Teknoloji

Valorant’ın Eşcinsel Karakter Paylaşımı Tartışma Yarattı

Riot Games tarafından Haziran 2020’de piyasaya sürülen ücretsiz FPS oyunu yiğit Pazar günü yapılan paylaşımla sosyal medyanın gündemi oldu. Oyunun resmi Twitter hesabı, kadın ajanlar Killjoy ve Raze’in öpüştüğü anlara yer verdi.

Gönderi, yalnızca ikisi arasındaki bağı gösteren görseli içeriyordu. Yapılan paylaşımla birlikte Valorant’ta bazı karakterlerin cinsel yönelimleri ilk kez doğrulandı. Gönderi, dakikalar içinde binlerce yorum toplarken, oyun dünyasını LGBT takviyeleri üzerinden ikiye böldü. An’ın prestijiyle yaptığı paylaşım yüzbinlerce beğeni aldı.

Valorant hesabından paylaşım:

Riot Games’in desteklediği bazı hareketler:

“Valorant umurumda değil ama eşcinseller umurumda, bu yüzden (paylaşmak) çok iyi.”

“Çok güzel, insanlar buna nasıl ve neden kızıyor?”

Diğerleri bu harekete karşı çıktı:

Peki bu paylaşım nasıl bir ortam oluşturdu?

Valorant’ın paylaşımı, oyuncuları ‘oyun oynama’ konusunda da ikiye böldü. Bu paylaşımın ardından bazıları ya paylaşımı destekledikleri için ya da umursamadıkları için oyunu oynamaya devam edeceklerini söylerken, bazıları da özellikle bu paylaşım yüzünden oyunu bırakacaklarını söylemeye başladı.

Riot Games’in LGBT’ye desteği yıllardır sürüyor:

Riot Games şimdiye kadar Valorant’ta rastgele bir karakterin cinsel yönelimini paylaşmamıştı. Öte yandan geliştiricinin en bilinen oyunu League of Legends, yıllardır bu unsurları bünyesinde barındırıyor. Oyunda bir çok gay karakter bulunmaktadır.

Ancak şirket beş yıl önce lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve queer bireyleri desteklemek için kuruldu. Daha İyi Olur Projesi ” ile ilgilendi. Bu katılımla birlikte hem Valorant’ta hem de League of Legends’ta özel etkinlikler düzenlendi.

Peki siz Valorant’ın hesabından yapılan paylaşım hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu