Haber

Venezuela’da yaptırımların hafifletilmesinin ardından petrol devi ile anlaşma imzalandı

Venezuela’da, ABD yaptırımlarının hafifletilmesi kararının ardından petrol devi Chevron ile Venezuela petrollerinin çıkarılması konusunda sözleşme imzalandığı duyuruldu.

Venezuela Petrol Bakanı Tareck El Aissami, Twitter hesabındaki paylaşımda, Chevron’un Venezuela Lideri Javier La Rosa ile “başarılı bir çalışma toplantısı” gerçekleştirdiğini belirterek, şirketin 2023’te ülkedeki 100. yılını kutlayacağını kaydetti.

Aissami, “Önümüzdeki birkaç saat içinde, her zaman yaptığımız gibi, Anayasa ve diğer Venezuela yasalarında belirlenen şartlarda, karma şirketlerin gelişimi ve petrol üretimini teşvik edecek sözleşmeleri imzalayacağız.” tabirini kullandı.

Ülkenin ekim ayında günde 717 bin varil petrol ürettiğini hatırlatan Aissami, hükümet olarak bunun maksatlarının çok altında olduğunu ve muahededen sonra yıl sonunda günde 2 milyon varil petrol üretimine ulaşmak istediklerini anlattı.

ABD tarafından 27 Kasım’da yapılan açıklamada, Venezuela’da tarafların muahedesine takviye için petrol yaptırımlarını hafifletme kararı alındığı duyurulmuştu.

ABD Hazine Bakanlığının, mutabakata dayanak için petrol devi Chevron’a Venezuela petrollerini çıkarılması konusunda sınırlı şekilde izin verdiği bildirilmişti.

Konu hakkında ismini açıklamadan gazetecilere bilgi veren üst düzey ABD’li bir yetkili, yaptırımların hafifletilmesinin idarenin Rusya- Ukrayna savaşının akabinde global güç üretimini artırma uğraşlarıyla kontaklı olmadığını ve global güç fiyatlarını etkilemesinin beklenmediğini kaydetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu