Haber

Yunanistan’da seçimin lideri Miçotakis ikinci bir oylama mesajı verdi

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, ülkesindeki genel seçimlerde partisi Yeni Demokrasi’nin birinci çıkacağını belirterek, halkın dört yıl iktidarda kalacak güçlü bir hükümet istediğini belirterek, iktidara gideceklerinin sinyallerini verdi. yine anketler

Yunanistan seçimlerinin ilk resmi olmayan sonuçlarına göre, Yeni Demokrasi yüzde 40’tan fazla oyla yarışa liderlik ederken, Miçotakis seçim sonuçlarını değerlendirdi.

Miçotakis, kendisine ve partisine gösterdiği büyük destek için halka teşekkür ederek, “Halkımız bu dört yılda ülkemizin attığı önemli adımları bildiğini oylarıyla göstermiştir.” dedi.

Mitsotakis, sandık sonuçlarına kıyasla umudun karamsarlığa, birliğin de ayrımcılığa galip geldiği yorumunu yaptı. cesur reformlar yolunda daha hızlı koşmak.” dedi.

Duygulu ve gururlu olduğunu dile getiren Mitsotakis, böylesine yüksek bir oy oranının kendisine yüklediği sorumluluğun yükünü hissettiğini vurguladı.

Halkın güvenine layık olmak için daha çok çalışacağını söyleyen Miçotakis, şunları kaydetti:

“Sonuçların mesajı açık. Vatandaşlar, dört yıllık bir görev süresi için güçlü bir hükümet istiyor. Bizi hâlâ Avrupa’dan ayıran uçurumu hızla kapatacak daha cesur reformlarla.”

Miçotakis, partisinin merkez binası önünde toplanan kalabalığa seslenerek, “Yarından itibaren başlayacak ve bir sonraki seçimlere kadar devam edecek mücadeleyi hep birlikte başlatacağız. Buna zaten halk karar verdi. Bırakın Yeni Demokrasi’nin gücü yetsin. sandıkta matematiksel olarak onaylanacak.” söz konusu.

Mitsotakis sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün biraz rahatlayalım, hak ettiğimiz bu zaferi kutlayalım. Bazılarının övmeye çalıştığı gri Yunanistan’a karşı daha parlak bir Yunanistan zaferi. O halde yarından itibaren bizi çok iş bekliyor. Bugün attığımız ilk adım ve nihai kazanan olmak için üstlendiğimiz önemli çalışmaları sürdürmek için istikrarlı ve cesur bir şekilde ilerleyeceğiz.”

Resmi olmayan sonuçların önünde Yeni Demokrasi

Yunanistan İçişleri Bakanlığı’nın resmi olmayan sonuçlarına göre Miçotakis liderliğindeki Yeni Demokrasi partisinin oy oranı yüzde 40’ın üzerinde.

Yeni Demokrasi’yi, yaklaşık yüzde 20 oyla ana muhalefetteki Radikal Sol İttifak (SYRIZA) takip ediyor.

Yeni seçim sistemine göre ikinci kez sandık başına gidilebilecek

Yunanistan’da bu yıl ilk kez uygulamaya konulan seçim sistemine göre, sandık sonuçları herhangi bir partinin tek başına iktidara gelmesine izin vermezse koalisyon görüşmeleri yapılacak. Koalisyon için uzlaşma sağlanamazsa ikinci kez seçmenler için sandıklar açılıyor.

Sandık ikinci kez yapıldığında, 300 sandalyeli parlamentoda, oyların en az yüzde 25’ini alması koşuluyla, birinci gelen partiye 20 sandalye daha verilir. Oy oranı yüzde 25’i her yüzde 0,5 aştığında, fazladan sandalye sayısı bir artıyor.

Resmi olmayan sonuçlara göre parlamentoda 140’tan fazla sandalyesi bulunan Yeni Demokrasi’nin ikinci kez sandıklarda aynı oranda oy alması durumunda sandalye sayısının 160’ı geçmesi ve iktidara gelmesi bekleniyor. yalnız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu