Haber

Büyükşehir Hıdırellezi asırlık geleneklerle kutlanacak

7. Uluslararası Hıdırellez Festivali, 5-6 Mayıs tarihlerinde geleneksel ritüeller yaşatılarak kutlanacak.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, baharın gelişini ve doğanın uyanışını temsil eden Hıdırellezi’yi bu yıl 7.’sini düzenleyeceği Uluslararası Hıdırellez Festivali ile kutlayacak. İki gün sürecek etkinliklerde asırlık gelenek ve görenekler yaşatılarak gelecek nesillere aktarılacak.

 

BALKAN TÜRK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ İLE BİRLİKTE

Büyükşehir Belediyesi ile Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin ortaklaşa düzenleyeceği 7. Uluslararası Hıdırellez Festivali, 05-06 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek. Bayramın ilk günü saat 17.00’de Seka bölgesindeki Balkan Kültür Evi’nde bir ortaya gelinerek yedi kapıdan su toplanacak. Toplanan su bakırın içine konur ve bakır cenaze töreni yapılır. Ardından Çoban Vardiya Değişimi, Koyun Sağma geleneklerinin yapılacağı ve kurban kesileceği Derince’ye hareket edeceğiz. Etkinliklerin ardından Hıdırellez heyeti Balkan Evi’ne dönerek saat 20.00’de başlayacak Hıdırellez Sohbetine katılacak.

 

TATİLİN 2. GÜNÜ

Hıdırellez Festivali’nin ikinci günü, saat 07.00’de Balkan Evi’nde söğüt dalı asma ritüeli ile başlayacak. Bu geleneği çiğ hasat ve yoğurt fermantasyon faaliyetleri izleyecektir. Hıdırellez Festivali’nin ikinci gün etkinlikleri akşam saatlerinde Kocaeli Kongre Merkezi’nde devam edecek. Saatler 18.30’u gösterdiğinde Yerel Mizansen Grubu gösteri yapacak. Gösterinin ardından Prof. Dr. Tufan Gündüz konuklara Balkanlar ve Hıdırellez konulu bir konuşma yapacak. Bayramın ilk günü Kongre Merkezi bahçesinde Balkan Evi’ne gömülen bakırların topraktan çıkarılması sembolik olarak yapılacak. Protokolün katılımıyla ve mani okunarak bakır çıkarılacak ve kazan montajı yapılacak. Program, Mapphoytag’ın folklor gösterisi ile devam edecek. Hıdırellez Festivali, Kenan Serhat İnce’nin seslendireceği Balkan Türküleri ile sona erecek.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu