Ekonomi

Ziraat Bankası Rus ödemelerine aracılık edebilir

Üst düzey bir Türk yetkili, Karadeniz tahıl koridorunun genişletilmesine yönelik müzakereler kapsamında Rusya’nın tahıl ihracatı için yapılacak veya alınacak ödemelere Ziraat Bankası’nın aracılık edebileceğini ancak bunun Rusya’nın yazılı onayı ve görevlendirmesi olmadan olmayacağını söyledi. süreç bazında ABD ve Birleşmiş Milletler (BM). .

Rus işgaline karşı savaşan Ukrayna’nın yeniden tahıl ihraç etmesini sağlayan ve dünya gıda fiyatlarını düşüren Karadeniz tahıl koridoru anlaşması, geçtiğimiz yıl Türkiye ve BM arabuluculuğunda imzalanmıştı. Sözleşme belirli bir süre uzatılır.

Ancak Rusya, anlaşma kapsamında kendisine verilen sözlerin tutulmadığını, tahıl ve gübre ihracatının önündeki engellerin kalkmaması halinde Mayıs ayı ortasında anlaşmadan çekileceğini bildirdi. Batılı ülkeler tarafından Rusya’ya uygulanan bankacılık ve sigortacılık yaptırımları, Rus bankalarının uluslararası ödeme yapmasını engellemekte veya zorlaştırmaktadır.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, geçtiğimiz hafta Rusya’nın itirazlarını gidermek için yürütülen müzakerelere ilişkin yaptığı açıklamada, Ziraat Bankası’nın ödemelere aracılık edebileceğini belirtmişti.

Reuters’e konuşan üst düzey bir yetkili, Ziraat Bankası’nın aracılık etmesi için müzakerelerin sürdüğünü belirterek, “Ziraat Bankası, JPMorgan’da olduğu gibi ABD ve BM’nin yazılı onayı ve görevlendirmesi ile işlemlere aracılık edecek” dedi. .

Her süreç bazında ilgili ülke ve kurumlardan yazılı onay alınmadığı sürece Ziraat Bankası’nın bu mekanizmada yer almayacağını belirtti.

Taraflar arasındaki müzakerelerin devam ettiğini belirten yetkili, şu anda sadece Rusya’nın tahıl ihracatı ödemelerine aracılık edilmesinin öngörüldüğünü bildirdi. Rusya’nın gübre ihracat ödemelerine aracılık edip etmeyeceği konusunda yorum yapmadı.

KAYNAK: REUTERS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu