Ekonomi

China Vanke likidite sıkıntısını hafifletmek için Shenzhen arsasını elden çıkarıyor

Çin’in önde gelen gayrimenkul geliştiricilerinden China Vanke Co. Shenzhen‘deki bir arsasını 2,24 milyar yuan (309,23 milyon $) karşılığında satarak yaklaşık yedi yıl önceki satın alma fiyatından önemli ölçüde zarar etti. Rezerv fiyat üzerinden gerçekleştirilen satış, şirketin Çin’in emlak sektöründeki daha geniş çaplı bir mali sıkıntının ortasında kısa vadeli likidite zorluklarını hafifletme çabalarının bir parçasıydı.

Shenzhen’deki 19.000 metrekarelik arazi Vanke tarafından ilk olarak 2017 yılının sonlarında 3,1 milyar yuan karşılığında satın alınmıştı. Vanke’nin en büyük hissedarı olan Shenzhen Metro (IS:METRO) ve Shenzhen Baishuo Yinghai Investment’a yapılan son satış, orijinal satın alma tutarından %27’nin üzerinde bir düşüşü temsil ediyor. Alınan tek teklif olan işlem, Pazartesi günü anakara borsasının kapanmasının ardından çevrimiçi bir dosyalama ile açıklandı.

Vanke yaptığı açıklamada, satışın en büyük hissedarının “piyasa temelli, meşru önlemler ve gerçek para” yoluyla verdiği desteği gösterdiğini ifade etti. Anlaşma, firmanın çekirdek olmayan iş varlıklarını elden çıkarmasına yardımcı olacak ve inşaat taban alanının %70’ini sahipleri için tutmayı ve kalan %30’unun satışına izin vermeyi planlıyor.

Vanke, banka finansmanı ve varlık elden çıkarma da dahil olmak üzere çeşitli yollarla nakit akışını iyileştirmek için aktif olarak çalışıyor. Şirket geçtiğimiz hafta, devlete ait Industrial and Commercial Bank of China’nın liderliğinde 20 milyar yuan tutarında sendikasyon kredisi sağladığını duyurdu. Ayrıca Vanke, ek finansman çabalarıyla likiditeyi artırmaya devam etmeyi ve bu tür girişimlerden 30 milyar yuanın üzerinde gelir elde etmeyi hedefliyor.

Bu gelişmelerin ortasında, Fitch Ratings Cuma günü şirketin finansal sağlığına ilişkin değerlendirmesini değiştirerek Vanke’nin uzun vadeli yabancı ve yerel para cinsinden ihraççı temerrüt notlarını ‘BB+’dan ‘BB-‘ye düşürdü ve görünümünü negatif olarak belirledi. Not indirimi, bu yıl şimdiye kadar beklenenden daha zayıf bir satış performansı göstermesine bağlandı. Satış sırasındaki döviz kuru 7.2449 Çin yuanı / 1 ABD doları olarak kaydedildi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu