Haber

Doç. Dr Vaha Coşkun: DEM Partisi Başak Demirtaş’ı aday göstermezse başı dertte

DUVAR- Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Vaha Coşkun, Başak Demirtaş’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adaylığına ilişkin tartışmayı değerlendirerek, DEM Partisi’nin bu açıklamaya hazırlıksız yakalandığını belirtti. Parti tabanında seçime kendi adayıyla girme ve bu adayın Demirtaş olması yönünde güçlü bir eğilim olduğunu belirten Coşkun, bu nedenle Başak Demirtaş’ı aday göstermemenin DEM Partisi’ni zor durumda bırakacağını söyledi.

Vahap Coşkun’un Amidahaber’e yaptığı açıklamanın ilgili kısmı şöyle:

“Başak Demirtaş’ın Sayın Selahattin ile görüştükten sonra yaptığı açıklamanın bir nevi oyun bozucu, oyun yapıcı bir hamle olduğunu düşünüyorum. DEM Partisi’nin bu hamleye hazırlıksız yakalandığını düşünüyorum ve bu hamleden pek hoşlanmadığını düşünüyorum. Çünkü şu anda oraya aday gösterip göstermeme konusunda pazarlık yapıyorlar.” Seçim sürecinde güçlü bir isim aday olarak öne çıkınca DEM Partisi’nin hareket alanı son derece daraldı. Araştırmaya bakıyoruz, İstanbul’daki DEM Partili seçmenin yüzde 70’i partisinin seçime kendi logosuyla girmesini istiyor. Yine DEM Partisi’ne oy verenlerin yüzde 40’ı Akrabası adayın Başak Demirtaş olmasını istiyor. Dolayısıyla İstanbul’daki DEM Partili seçmenin partisinden iki talebi olduğunu görüyoruz. Bir, seçimlere kendi adımızla girelim, son iki büyük seçime kendi adımızla girmedik, bu önemli bir eksiklik diyorlar. İkincisi güçlü bir adayla girelim. O halde partiyi toparlayacak, bu karışıklığı bir şekilde ortadan kaldıracak ya da düşüş eğilimini tersine çevirecek güçlü bir adayla girelim. İsmi seçmeni harekete geçirecek ve bu perspektiften bakmasını sağlayacak bir adayla girdiğinizde en uygun isim şüphesiz Başak Demirtaş olacaktır.

‘BAŞAK HANIM, SELAHATTİN DEMİRTAŞ’IN RÜZGARINI ARKASINA ALACAK’

Nereden?

Başak Demirtaş tek başına seçime girmeyeceği için Selahattin Demirtaş’ın rüzgarını arkasına alacak ve büyük ihtimalle aday olması halinde Selahattin Demirtaş odaklı bir kampanya yürütecek. Yani Demirtaş’ın mağduriyetini dile getirecek ve DEM Partisi’nin güçlü bir formda olması ve seçimden çıkması durumunda güçlü bir oy alması durumunda bunun Demirtaş’ın mağduriyetini ortadan kaldıracak siyasi bir takviye olacağını savunacak. Dolayısıyla kendi seçmenini çok daha kolay harekete geçirebilecek.

Başak Demirtaş’ın adaylığını AK Parti ile DEM’in yakınlaşması olarak yorumlayanlar var. Bu gerçek bir yaklaşım mı? İktidarla Kürtler arasında bir kapı açılacak mı?

Bilmiyoruz. Dolayısıyla bu tür çıkarımlarda bulunmak yanlış olur. Demirtaş mı yoksa DEM Partisi mi hükümetle anlaşma yaptı ve buna göre aday çıkarıyor mu çıkarımı yapmak yanlıştır. Selahattin Demirtaş kendisine, kendi durumuna ve partinin durumuna bakarak yeni bir okuma yaptı ve bu hamleyi yaptı. Bu atılımın ardından hükümet ile DEM Partisi arasındaki diyalog müzakere olabilir de olmayabilir de. Ancak bu atılımın kendisi bir bakıma yeni bir oyun kurmayı gerektiren bir atılımdır. Bundan sonra nasıl bir sonuç çıkacağını önümüzdeki günler bize gösterecek.

Peki DEM Partisi Başak Demirtaş’ı aday göstermezse ne olur? Böyle bir olasılık var mı?

DEM Partisi güçlü bir adayı olduğunu ve tabanın kendi partisinden aday göstermesini istediğini söylerken, DEM Partisi aday göstermezse çok zor durumda kalacak. Dolayısıyla aday gösterilmemesi önemli bir sorun. 2019 yerel seçimlerinde aday göstermediğiniz için partinizin temsilini engellediniz, 2023 seçimlerinde de aday göstermeyerek partinin siyasi müzakere şansını ortadan kaldırdınız. Bu iki büyük seçimden sonra üçüncü büyük seçimde tekrar aday göstermezseniz ve kötü bir durum ortaya çıkarsa, örneğin 2023’te daha az oy alacağınız bir durum ortaya çıkarsa, bunun için seçmene karşı sorumlu tutulamazsınız. . Başak Demirtaş dışında aday gösterip yine düşük oy alırsanız yine seçmene hesap vermek zorunda kalacaksınız. Dolayısıyla Başak Demirtaş’ın ‘Ben de aday olabilirim’ açıklamasını aslında DEM Partisi’ni kendi adaylığına zorlayan bir saldırı olarak yorumladım. DEM Partisi aday göstermez ve berbat bir sonuç alırsa bu çok ciddi bir sorun olabilir. Partinin karar verememesinin nedeni budur. Yani iki kez toplandılar ve ikisinde de bir karar çıkmadı. Bu muhtemelen parti içinde önemli bir tartışmaya yol açacak. Her iki görüşü de destekleyenler var, Başak Demirtaş aday olsun mu olmasın, Başak Demirtaş aday olsun mu olmasın diyenler var. Taraflar arasında fikir birliği yok. Ancak bu noktada aday çıkarmamanın DEM Partisi’ne büyük zarar vereceğini, DEM’e de ciddi zararlar vereceğini düşünüyorum.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu