Yaşam

Trafik Cezalarında İndirimli Ödeme Süresi Uzatıldı (Siz Hala Kurallara Uymayı Tercih Ediyorsunuz)

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında, ehliyet sahibi olan ve aktif olarak araç kullanan tüm vatandaşları ilgilendiren bir karar yayımlandı. ” Trafik İdari Ceza Kararları Tutanaklarının Düzenlenmesi, Toplanması ve Takibinde Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ve trafik cezaları indirimli ödeme dönemlerindedeğişiklikler yapıldı.

Trafik cezası aldığımızda makul bir süre içerisinde ödeme yapmamız halinde, belli bir indirimle Fayda sağlıyoruz. Bu bugüne kadar 15 gün boyunca geçerliydi. Yani cezanın size bildirildiği günün prestijiyle. 15 gün içinde Ödeme yaparsanız yüzde 25 indirim alırsınız. Resmi Gazete’de yayımlanan yeni kararla bu süre değiştirildi.

Erken ödeme indirimi hakkının yeni süresi bir aydır.

Trafik İdari Ceza Kararları Tutanaklarının Düzenlenmesi, Toplanması ve Takibinde Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair YönetmelikTrafik cezalarını indirimli ödemek isteyenler için belirlenen süre kapsamında alınan yeni kararla, bir aya çıkarıldı . İlgili yönetmelikte şu ifadelere yer verildi:

MADDE 1- 6 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Trafik İdari Ceza Karar Raporlarının Düzenlenmesi, Tahsil Edilmesi ve Takibinde Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 14’üncü maddesinin dördüncü fıkrasının ilk cümlesinde yer alan “onbeş gün” ibaresi /4/2011 ve 27897 sayılı kanun “bir ay” olarak çevrilmiştir. maddesinde yer alan “dörtte biri” ibaresi “cezanın %25’i” olarak değiştirilmiştir.

MAKALE 2-Aynı Yönetmeliğin 21 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“MADDE 21 – (1) Bu Yönetmelik hükümlerini İçişleri, Hazine ve Maliye, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanları müşterek yürütür.”

MADDE 3-Aynı Yönetmelik Ek-1, Ek-2, Ek-3, Ek-3/A, Ek-4 ve Ek-6 ekteki şekilde değiştirilmiştir.

MADDE 4-Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 5-Bu Yönetmeliğin kararları İçişleri, Hazine ve Maliye, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanları tarafından ortaklaşa yürütülür.

Ekler için tıklayın.

Resmi Gazete’deki Düzenleme Buradailişki yoluyla ulaşılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu