Haber

EMEP Başkanı Akdeniz: İttifaktan çekilmedik, yasal düzenlemeleri hayata geçirdik

ANKARA – İşçi Partisi (EMEP), Emek ve Özgürlük İttifakı’nda 14 Mayıs seçimlerine katılmaktan vazgeçtiğini Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) bildirdi. Yeşil Sol Parti listelerinden seçime girme kararı aldığı için bu açıklamayı yapan EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Emek çatısı altında YSK’ye girme başvurumuzu geri çektik. ve Özgürlük ittifakı ve EMEP amblemi ile. EMEP adayları yine İttifak çerçevesinde Yeşil Sol Parti listelerinden seçime girecek. Bu prosedür ittifaktan çekilmek olarak anlaşılmamalıdır. Konu yasal mevzuattır” dedi.

EMEP’in tebligatına ilişkin YSK’dan yapılan açıklamada, “Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanlığı tarafından Heyet Başkanlığımıza gönderilen yazıda; 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanlığı Seçimi için Emek ve Emek ve 28. Dönem Milletvekili Seçimi, partilerin 24 Mart 2023’te sundukları protokol ile. Ancak parti genel yönetiminin yeni kararı gereğince Hürriyet İttifakı çatısı altına gireceğini beyan ettiği bildirildi. meclis, Emek ve Özgürlük İttifakı olarak söz konusu seçime katılmaktan vazgeçtiler.

Seçime girme yeterliliğine sahip olduğu için YSK’ya sunulan ittifak protokolünü imzalayan İşçi Partisi, Yeşiller’den seçime girme kararı sonrası sandıkta yer almamak için dün ittifak protokolünden imzasını çekmişti. Sol Parti listeleri. İttifaklarda bulunan ancak ortak listeyle seçime girme kararı alan siyasi partilerin protokolden imzalarını geri çekmeleri için bugün son gündü. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu