Haber

Gazze Şeridi’nde ölü sayısı 10 bini aştı

Hamas’ın İsrail’e saldırdığı 7 Ekim’den bu yana devam eden çatışmalarda Gazze Şeridi’nde ölenlerin sayısı 10 bini aştı. Gazze’de Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, İsrail’in operasyonları sonucu çoğunluğu sivil 10 bin 22 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Sağlık Bakanlığı sözcüsü Eşref el Kudra, İsrail’in pazar gününü pazartesiye bağlayan geceyi ağır bombardımanında en az 292 Filistinlinin hayatını kaybettiğini belirtti. Al Kudra, ölenler arasında 4 binden fazla çocuğun da bulunduğunu sözlerine ekledi.

İsrail verilerine göre, Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e yönelik düzenlediği saldırılarda 1.400’den fazla kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 240 kişi ise Hamas tarafından rehin alınarak Gazze Şeridi’ne kaçırıldı.

Gazze’de kuzey ile güney arasındaki ilişkiler kesildi

İsrail dün gece Gazze Şeridi’nin kuzeyine yoğun hava saldırıları düzenledi. İsrail ordusundan dün gece yapılan açıklamada Gazze’nin kuzeyinin güneyden kesildiği ve bunun savaşta önemli bir aşama olduğu belirtildi. İsrail medyasında yer alan haberlerde, ordunun yakın zamanda Gazze şehrine girmesinin beklendiği belirtiliyor.

Savaşın başlangıcından bu yana yaklaşık 1,5 milyon Filistinli evlerini terk etmek zorunda kaldı. Bu sayı Gazze Şeridi’ndeki nüfusun yüzde 70’ine tekabül ediyor. İsrail’in, Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki halka, kendi güvenlikleri için güneye göç etmeleri çağrısında bulunması, güneye yönelik operasyonlarının devam etmesi ve burada yaşanan sivil kayıpları yoğun tepkiye neden oldu.


İsrail operasyonları nedeniyle evlerini terk eden FilistinlilerFotoğraf: Hatem Moussa/AP/picture Alliance

İsrail’in Pazar günü Gazze Şeridi’nin güneyine düzenlediği hava saldırısında hayatını kaybeden 66 kişi için bugün cenaze töreni düzenlendi. İsrail’in dün gece Lübnan’ın güneyine düzenlediği hava saldırısında araç içinde bulunan 3’ü çocuk 4 sivil hayatını kaybetti. İsrail ordusu olayın soruşturulduğunu bildirdi.

Sivil kayıplara ve kötüleşen insani duruma rağmen İsrail çatışmayı durdurmayı reddediyor. İsrail ve ABD, ateşkes davetlerine “yalnızca Hamas’a fayda sağlayacağı” gerekçesiyle karşı çıktı. Ancak İsrail, ABD’nin bölgeye insani yardım girmesine izin vermek için çatışmanın geçici olarak durdurulması yönündeki çağrısını da reddetti. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, “Hamas’ın elindeki rehinelerin serbest bırakılmasını içermeyen hiçbir formülü kabul etmeyeceklerini” söyledi.

AB’den Kızıl Haç teklifi

Bugün AB’den çatışmalara son verilmesi çağrısı geldi. AB Güvenlik ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Kızıl Haç’ın Gazze’deki rehinelere erişim sağlaması karşılığında İsrail’in operasyonları askıya alacağı formülünü öne sürdü. Borrell, “Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nin rehinelere erişimi karşılığında insani bir ara verilmesinin, rehinelerin serbest bırakılmasına yönelik ilk adım olarak üzerinde çalışmamız gereken bir girişim olduğunu düşünüyorum” dedi.


Josep BorrellFotoğraf: FREDERICK FLORIN/AFP

“Ne ad verirseniz verin, şiddetin azaltılması ve uluslararası insani hukuka saygı duyulması gerekiyor” diyen Borrell, İsrail’in aşırı tepkilerinin sonuçta uluslararası toplumun desteğini kaybetmesine yol açacağı uyarısında bulundu. AB yetkilisi, “Bu sorunun askeri çözümü yok. Hamas’ı Gazze’den çıkarsanız bile Gazze sorunu çözülmeyecek” dedi.

Hamas’ın 7 Ekim’deki İsrail saldırısını “Ortadoğu’nun önümüzdeki onyıllar boyunca geleceğini belirleyecek bir dönüm noktası” olarak nitelendiren Borrell, “Ortadoğu’da yaşanan trajedi, kolektif bir siyasi ve ahlaki çatışmanın sonucudur. Bu fiyasko nedeniyle “İsrailli ve Filistinli siviller çok yüksek bedeller ödüyor. Bu ahlaki ve siyasi fiyasko, yıllardır İsrail-Filistin sorununu çözme konusundaki isteksizliğimizden kaynaklanıyor” dedi.

AP,AFP/BK,JD

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu