Haber

Karınca yuvasını inceleyen uzmanlar, dünyada daha önce kimsenin görmediği bir detay keşfetti

Rockfeller Üniversitesi’nden bilim adamları, karıncaların kolonideki diğer bireyleri besleyen süt benzeri bir sıvı salgıladıklarını gözlemlediler. Hakemli bilim dergisi Nature’da 30 Kasım’da yayınlanan bulgular, pupa döneminde “süt” salgılandığını belirtiyordu. Biyolog Orli Snir ve ekibi, sosyal izolasyonun Ooceraea biroi türü karıncaları nasıl etkilediğini araştırırken bu keşfi yaptı.

SIVIYI TAKİP ETTİLER

Uzmanlar, izole edilmiş karınca pupalarını gözlemlerken, karın uçlarında beliren sıvı damlacıklarını fark ettiler. Bu sıvı biriktiğinde, pupaların boğulduğu ve çıkarıldığında hayatta kaldığı bulundu. Sıvının birikmesi ayrıca pupayı öldüren mantarların oluşumuna da yol açtı. Araştırma grubu daha sonra sıvıyı izlemek için pupalara mavi gıda boyası enjekte etti.

ÖNEMLİ BİR ROL OYNAYABİLİR

Yetişkin karıncaların salgıladıkları sıvıyı tükettikleri ve larvalarını pupalara taşıyarak “süt” içmelerini sağladığı keşfedildi. Uzmanlar, larvaların hayatta kalmak ve gelişmek için bu sıvıya bağlı olduğunu söyledi.

Araştırma sonucunda en büyük 5 karınca alt familyasının cinsinde pupa “süt” tespit edildi. Bu nedenle uzmanlar, sıvının karıncaların sosyal yapısının evriminde rol oynayabileceğini düşünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu