Haber

Kılıçdaroğlu Aylar Önce Uyardı: Borsa İsyanı Sosyal Medyayı Sararken Eski AKP’li Eski Milletvekili Ayaklandı

Borsa İstanbul’da son dönemde görülen düşüşler ve oynaklık küçük yatırımcıları isyan ettirecek boyuta ulaşırken, büyük sanılan yatırımcılar da isyan noktasına geldi. 2022 yılında Borsa İstanbul’da enflasyonun yanı sıra BİST 100 endeksindeki artışlar ve hisse bazında görülen hareketlerle yatırımcı sayısında eşi benzeri görülmemiş bir artış yaşandı. Seçimlere kadar sürmesi beklenen yükselişlerin 2023’ün prestijiyle görülmemesi ve seçime günler kala artan volatilitedeki dalga boylarının olumsuz bir görünüme bürünmesiyle isyanlar yükselmeye başladı.

Borsa İstanbul’daki yatırımcı sayısı 2018 yılı Şubat ayında 1 milyona ulaşırken bugün (Nisan 2023) itibarıyla 4 milyon 758 bin 370’e ulaştı.

Pandemi sürecinde artan yerli yatırımcılar, 2022’de hızlanan enflasyon nedeniyle diğer yatırım araçlarının getirilerinin sınırlı ve pahalı olması nedeniyle Borsa İstanbul’a akın etti. Bu akının hisselerdeki yükselişi de desteklemesi girişleri ve iştahı artırdı. Seçime kadar yükselişini sürdürmesi beklenen BIST 100 endeksinde 2023 başından bu yana değer kaybı yüzde 20’yi geçti. Bu da isyana neden oldu.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, o günlerde Borsa’da dolar/TL’de 2021 gibi bir yapının olduğunu paylaşmıştı.

Ardından küçük yatırımcıları uyardı. Daha sonra SPK’ya tabiri caizse “parmağım salladım” dedi ve “gözüm sende” dedi.

Her şeyin yeniden yükselmeye başladığı söylenirken her şeyin durduğu söylendi ancak 2023’ün başında yeniden düşüşler görüldü.

Tekniğin, düzeltmenin, trendin buradan döndüğü söylenirken 6 Şubat 2023 sabahına büyük bir felaketle uyandık. Böyle bir günde Borsa açılamaz denilirken, süreçlerin devam edeceğini anladık. Düşmeler, kesiciler, çimento payları, insanlık bir yana, süreçler ertesi gün de devam etti.

23 Eylül 2021 prestijiyle başlayan faiz indirimlerinin tetiklediği kurların ardından enflasyondaki yükselişle birlikte Borsa İstanbul’da o gün 1.400 seviyesinde olan BIST 100 endeksi, 2021’de 2.400’ün üzerine geriledi. 17 Aralık 2021, dolar ile birlikte 4 ay sonra kurlar zirve yaparken aynı seviyelere. Ancak 2022 Temmuz ayı itibariyle başlayan tırmanış, Eylül ayındaki olaylarla birlikte 3.700’ün üzerine çıkmıştı.

2 haftada 3 bin seviyelerine dönen endeks, 2022 yılını bir daha pek çok kişinin göremediği bir tepede kapattı. Yılı 5 bin 562 puanla tamamlayan BIST 100 endeksi, 3 Ocak 2023’te 5 bin 704 ile Everest’in tarihi zirvesini görmüş, bugün (4 Mayıs 2023) 4 bin 374 puanla günü tamamladı. 2022’de yaklaşık yüzde 200 yükselen endeks, geçen yılın ilk 4 ayında yüzde 30 artarken bu yıl yüzde 20 geriledi.

Dolar bazında ise 2018 yılında yaşanan kur atakları ile görülen düşüş trendinin tam ortasında olmasına rağmen düşüş trendi net bir şekilde görülüyor.

İYİ Parti Ekonomi Politikaları Lideri Prof.

Yılmaz paylaştı ‘Kaybedecek bir günümüz yok. Bu işi 1. sınıfta bitirelim ve ülkemizi bir an önce ayağa kaldıralım. #Haydi 14 Mayıs’tan sonra;

– Doğru, dengeli ve şeffaf politikalarımızla yerli ve yabancı yatırımcıların gözünde güveni hızla tesis edeceğiz.

– Küçük yatırımcılarımızın mağdur olmasına izin vermeyeceğiz.

Borsamızı ve ekonomimizi hak ettiği seviyelere hızla yükselteceğiz” dedi.de devam etti.

En dikkat çekici borsa paylaşımı ise özellikle düşüşlerde isyan bayrağını çeken Metin Külünk’ten geldi. Borsadaki gerilemeyi bir bağımsızlık mücadelesi olarak değerlendiren iktidar partisinin eski Milletvekili Külünk, gerekirse borsanın seçimlere kadar kapatılmasını talep etti.

Metin Külünk’ün giriş olduğunu belirttiği Borsa’daki hesap oranlarında yabancı yatırımcıların durumu böyle görünüyordu. 2012-2020 döneminde yüzde 61 ile 66 arasında olan yabancı payı, 2020’de gerileyerek 2023 prestijiyle yüzde 29 mertebesinde kaldı.

Kısacası Borsa’da güç yerlilerin elindeydi. Öte yandan, Borsa İstanbul’da uzun yıllardır işlem yapan hesaplar, yatırımcılar, kurumlar ve çalışanlar veya sistemler Türkiye’nin en kurumsal ve güvenli kayıtlarına sahiptir. Yani kimin ne alıp sattığı zaten yatırım kuruluşları, Borsa İstanbul yönetimi ve SPK tarafından biliniyor.

Ayrıca TVF’nin özellikle deprem felaketlerinden sonra Borsa’da destek görevi yaptığı bilinirken, hisse alım-satım hisselerinin paylaşımındaki oynak hareketlerde kamu kurumlarının net satıcı konumunda olması da dikkat çekti. satış görünümü.

Külünk’ün sosyal medyadaki paylaşımına pek çok takviye gelirken, birçok yeni yatırımcının ‘iş var’ şeklindeki niyetinin bu haliyle yetkili bir kişi tarafından dile getirildiği görüldü.

Piyasalarda aktif olanların da yorum yaptığı görüldü.

Sosyal medyada finans alanına ait yazılar ile çok sayıda takipçisi olan hesaplar,

Piyasalara hakim isimlerin borsa paylaşımları da dikkat çekti.

Borsada yatırımınız var mı?

Yoksa nakit para ödemeyeli çok mu uzun zaman oldu? Yorumlarda buluşalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu